18 مهر 1399

رییس کل سازمان نظام پرستاری مطرح کرد؛

حق مسلم پرستاران در روزهای کرونایی/ جذب نیروهای ۸۹ روزه؛ تخلفی محرز

حق مسلم پرستاران در روزهای کرونایی/ جذب نیروهای ۸۹ روزه؛ تخلفی محرز

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به زحمات شبانه‌روزی پرستاران در بحران کرونا و مطالبات فعلی آنها، تاکید کرد: انصاف نیست در شرایطی که پرستاران از نظر شدت و سختی کار بحرانی‌ترین روزها را پشت سر می‌گذارند، با عدم پرداخت معوقات و پشت گوش انداختن مطالباتشان مورد بی‌مهری قرار گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ؛ دکتر محمد میرزابیگی  با اشاره به مشکلات جامعه پرستاری کشور، گفت: سه موضوع کمبود نیرو، تعویق معوقات و اضافه‌کار و بحث فوق‌العاده ویژه پرستاران امروز از دغدغه‌های جدی آنان است. موارد ذکر شده حق مسلم پرستاران است و نمی‌دانیم چرا علی‌رغم صدور مجوزها و پرداخت وجوه اما نظارتی برای عملی شدن آن وجود ندارد. در این روزهای کرونایی تلاش‌های جامعه پرستاری فزونی یافته اما بی‌توجهی به این زحمات سبب شده است تا اعتراضاتی داشته باشند که همه شاهد برخی از آنها بوده‌ایم.

چرا معوقات پرستاران پرداخت نشده است؟

وی افزود: همکاران ما در سازمان برنامه و بودجه گزارشاتی را در جلسات مشترک ارائه می‌دهند که بر اساس آن مشخص است طی یک ماه گذشته پرداخت‌های مناسبی به وزارت بهداشت داشته‌اند؛ به طور مثال طی روزهای اخیر مبالغی همچون ۵۲۰۰ میلیارد تومان، ۲۶۰۰ میلیارد تومان و...  به وزارت بهداشت پرداخت کرده است؛ با یک محاسبه سرانگشتی می‌بینیم که با این مبالغی که سازمان برنامه و بودجه در اختیار وزارت بهداشت قرار داده است دیگر معوقه‌ای از پرستاران باقی نمی‌ماند و قاعدتا معوقات پرستاران باید صفر می‌شد. عدم پرداخت‌های به موقع به پرستاران از محل مبالغ یاد شده ممکن است به علت عدم نظارت درست بر اختصاص مبالغ به بخش‌های مختلف باشد.

کاهش کارانه های پرستاری

رئیس سازمان نظام‌پرستاری ادامه داد: وزارت بهداشت هم به ما می‌گوید نامه پرداخت معوقات به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ابلاغ شده است اما آنچه که غیر شفاف است این است که این پول در کدام بخش هزینه شده است که معوقات پرستاران همچنان بر سر جای خود باقی‌ است؟؛ کارانه‌ها به شدت کاهش یافته البته منظور ما از عدم پرداخت به پرستاران به هیچ عنوان این نیست که پولی گم شده باشد اما چون بیمارستان‌ها هزینه‌های عمرانی، تجهیزات پزشکی و... و. نیز دارند، اگر این پول برای پرستاران هزینه نشده باشد ممکن است برای سایر مشکلات بیمارستانی خرج شده باشد. متاسفانه در موقعیتی که همه باید به یک هدف فکر کنند ظاهرا  هر بخش به دنبال هدف خود است.

منبع: ایسنا 

وی کاهش مبلغ کارانه معوق پرستاران به دلیل کرونا را غیرقابل قبول دانست و گفت: اولا معوقه‌ها مربوط به دوران قبل ازکرونا است که درآمدها خوب بوده اما حتی اگر به فرض محال درست باشد وقتی دولت کمک می‌کند یعنی کاهش درآمد را جبران می‌کند که کارانه پرسنل آسیب نبیند لذا لطفا دانشگاه‌ها پرستاران را بی اطلاع فرض نکنند.   

کارانه ۲۰۰ هزار تومانی در بحران کرونا!

وی با اشاره به زحمات بالای کادر پرستاری در بحران کرونا، اظهار کرد: در شرایطی که حتی جای سوزن انداختن در بیمارستان‌ها نیست؛ کارانه پرسنل به شدت کاهش یافته است. در اعتراضات پرستاران بابلی دیدیم که پرستاران در شعارهای خود اعلام می‌کردند "ما صدقه نمی‌خواهیم" زیرا مبلغ بسیار کمی به عنوان کارانه برایشان واریز شده بود تا جایی که در مواردی یک‌پنجم ماه‌های مشابه در سال قبلش بود. یعنی پرستاری که چند سال است با میانگین یک تا دو میلیون تومان کارانه دریافت می‌کرده است این ماه ۲۰۰ هزارتومان دریافتی داشته است. این درحالی است که طی چندماه اخیر شدت خدمت، زحمات و آسیب‌ دیدگی از خدمت برای او بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

ابتلای 30 هزار پرستار به کرونا تا کنون؛ ۵1 پرستار شهید مدافع سلامت

وی افزود: حدود 30 هزار پرستار به کرونا مبتلا شده‌اند، حدود ۶ هزار پرستار اکنون در شرایط کمبود نیرو به دلیل ابتلا به کرونا اجبارا مدتی از گردونه خدمت خارج شده‌اند تا بهبود یابند، از ابتدای شیوع کرونا ۵1 پرستار شهید شده‌اند؛ حال در چنین شرایطی انصاف است که کارانه پرستار به ۲۰۰ هزارتومان برسد؟ این موضوع بی‌تدبیری و کج‌سلیقگی در برخی دانشگاه‌ها است.

هزینه کرد پولهای پرستاری برای سایر مشکلات بیمارستانها

میرزابیگی ادامه داد: ما قبول داریم که در بحران کرونا درآمد بیمارستان ها به شدت کاهش یافته است اما این کمک‌هایی که دولت می‌کند برای چیست؟ باید با این کمک‌ها، کمبودها به شیوه منطقی جبران شود نه اینکه کارانه‌ها کاهش یابد. آقایانی که در دانشگاه‌ها فعال‌اند باید به چه کسی برای اینگونه پرداختی‌ها پاسخگو باشند؟ در تمام بودجه‌هایی که از سوی دولت ارائه شده است قید شده است برای پرداخت مطالبات پرستاران باشد، اما شاهد هستیم که این پول در نقاط دیگری که آنها هم از مشکلات بیمارستان است هزینه می‌شود و نه برای پرستاران.

وی درباره متوسط معوقات پرستاران، گفت: در ابتدای شیوع کرونا متوسط معوقات پرستاران در بحث کارانه‌ها حدود ۱۷ ماه بود؛ الان با کم‌کردن پرداختی‌های کارانه از حدود یک تا دو میلیون تومان به ۲۰۰ هزارتومان معوقات به لحاظ تعداد ماه کمتر شده است ولی مبلغ آن تغییر خاصی نداشت است. ملاک برای ما تعداد ماه‌ها نیست بلکه ملاک پرداخت درست و به اندازه‌ مبلغ کارانه است. پرستاران یا بر اساس قانون خدمات کشوری و یا بر اساس قانون کار دستمزد و اضافه‌کار دریافت می‌کنند؛ پرستار هم مانند سایر کارمندان حقوق دریافت می‌کند و آنچه در گروه پزشکی و پرستاری متفاوت است، همین بحث کارانه است. کاهش کارانه‌ها در شرایطی که علی‌رغم کاهش درآمد بیمارستان، ‌ کمک‌های دولتی وجود دارد یک تناقض است و مبلغ پرداختی کارانه نباید کاهش یابد.

بکارگیری نیروی ۸۹ روزه غیرقانونی است

وی درباره جذب نیروهای ۸۹ روزه‌ی پرستاری در دانشگاه‌ها، تصریح کرد: پس از پیگیری‌های زیاد ما و همکاری سازمان برنامه بودجه و معاونت توسعه وزارت بهداشت تنها دانشگاه گیلان اقدام به جذب نیروهای ۸۹ روزه کرده است و امیدواریم سایر دانشگاه‌ها هم این معضل را برطرف کنند. چیزی به نام قرارداد ۸۹ روزه نباید در سیستم وجود داشته باشد زیرا غیرقانونی بوده و ظلم به پرستاران است که در اوج کرونا پرستاران را جذب کنیم و پس از فروکش کردن بحران آنها را کنار بگذاریم؛ خیلی از همین پرستاران در این ۸۹ روز به کرونا مبتلا می‌شوند و آسیب‌های زیادی می‌بینند.

پیگیری جذب نیروهای ۸۹ روزه در استخدام‌های جدید وزارت بهداشت

میرزابیگی ادامه داد: اکنون که مجوزهای استخدامی دارد صادر می‌شود پیگیر استخدام نیروهای ۸۹ روزه هستیم تا آنها در اولویت باشند. پرستاران ۸۹ روزه برای هر ماه ۲ امتیاز و برای یک سال ۲۰ امتیاز استخدامی دارند. اولویت اول ما استخدام دولتی پرستاران و اولویت دوم قرارداد مستقیم از طریق دانشگاه‌ها است. اما سازمان نظام پرستاری پیگیری خواهد کرد تا اگر هر دانشگاهی قراردادی کمتر از یکسال با پرستار ببندد علیه آن دانشگاه وارد شکایت شود.

پرستاران قراردادهای ۸۹ روزه را امضا نکنند

میرزابیگی تاکید کرد: از آنجایی که جذب نیروی ۸۹ روزه خلاف مقررات است، تا زمانی که به اعتراض پرستاران منجر نشود متوجه آن نمی‌شویم؛ زیرا اعلام رسمی صورت نمی‌گیرد و متاسفانه کسانی که نیاز به کار داشته باشند این نوع قرارداد را  علیرغم ظلم به خود می‌پذیرند اما، می‌خواهم به پرستاران هشدار دهیم و خواهش کنیم که مطلقا قرارداد ۸۹ روزه امضا نکنند؛ همچنین در صورت عقد هر قراردادی نسخه سوم قرارداد را برای روز مبادا نزد خود نگه دارند تا بتوانند پیگیر حق و حقوق خود باشند.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته