4 دی 1399

یزد با کمبود ۵۰۰ پرستار روبروست

یزد با کمبود ۵۰۰ پرستار روبروست

مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از کمبود ۵۰۰ پرستار در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان خبر داد و گفت: با شیوع ویروس کرونا و اضافه شدن تعدا تخت های بیمارستانی و بخش های عفونی کمبود این نیروها بیشتر احساس می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری به نقل از ایرنا؛ علی اکبر جراحی با بیان اینکه استان از لحاظ تعداد پرستار با استانداردهای جهانی فاصله دارد اما نسبت به میانگین کشوری در جایگاه مطلوبی است، اظهار کرد: طبق استاندارد جهانی، نسبت پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی ۱.۸ نفر است در حالی که در کشور نسبت پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی زیر یک نفر و در استان یک نفر است. 

وی یادآور شد: دانشگاه کمبود نیروهای پرستاری را از طریق جذب نیروهای شرکتی ، بازنشسته ها، تمدید نیروهای طرحی و جذب دانشجویان رشته پرستاری به صورت ساعتی جبران کرده است.

وی تعداد پرستاران استان را سه هزار و ۶۰۰ نفر بیان کرد و گفت: در استان ۲۸ درصد پرستاران مرد و ۷۲ درصد زن هستند در حالیکه در کشور ۱۹ درصد را پرستاران مرد و ۸۱ درصد را زنان تشکیل می دهند.

جراحی با بیان اینکه از مجموع پرستاران استان  ۲ هزار و ۶۰۰ نفر آنها در بیمارستان‌های دولتی و مابقی در بیمارستان‌های خصوصی و تامین اجتماعی  مشغول فعالیت هستند تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون  با توجه به نیاز استان به نیرو  ۱۸۰ نفر از طریق برگزار ی آزمون و نیروهای شرکتی جذب شده اند.

نایب رییس شورای عالی نظام پرستاری کشور خاطرنشان کرد:  همچنین در آزمون استخدامی  وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی که در دی ماه برگزار می شود سهمیه استان ۱۴۰ نفر است که با توجه با پیگیری ها و رایزنی ها صورت گرفته  افزون بر ۷۰ درصد جذب نیروها مربوط به گروه پرستاری است.

وی تصریح کرد: حدود ۲۰ درصد پرستاران استان به صورت مشترک در بیمارستان های دولتی و خصوصی در شیفت‌ها مختلف خدمات ارایه می کنندکه این موضوع به دلیل پایین بودن حقوق و مزایای آنهاست.

جراحی  مرخصی های تشویقی به نیروها برای ارتباط بیشتر با خانواده و همچنین افزایش ۳۰ درصد ضریب ساعت کارکرد و پرداخت به صورت اضافه و  پرداخت تعدادی از معوقه ها و مطالبات آنها را از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در حمایت از پرستاران بیان کرد. 

ابتلا ۷۶۰ نفر از کادر پرستاری به کرونا

جراحی با بیان اینکه ۷۶۰ نفر معادل ۲۵ درصد از مجموع کادر پرستاری استان از اسنفد ماه ۹۸ تاکنون به کرونا مبتلا شده اند، افزود: به طور میانگین روزانه ۷۰ تا ۸۰ نفر از کادر پرستاری در مرخصی استعلاجی یا در قرنطینه خانگی به سر می برند که این موضوع موجب شده است کمبود نیرو  در استان بیشتر احساس شود.

نایب رییس شورای عالی نظام پرستاری کشور تصریح کرد: پرستاری از مشاغل سخت و زیان آور است که بین بازنشستگی و سختی شغل آنها رابطه مستقیمی وجود ندارد زیرا به دلیل کمبود نیرو با ۲۰ و ۲۵ سال سابقه نمی توانند باز نشسته شوند.

وی حقوق و مزایایی پرستاران را بسیار کم دانست و از مدیران بیمارستان های خصوصی استان خواست که ارتقای قانون بهره وری را در مراکز درمانی خود  اجرا کنند.

برنامه های هفته پرستاری در استان 

 مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نشست با مسوولان دستگاه قضایی ، ارتباط مجازی با پرستاران ، برگزاری مسابقات مختلف به صورت مجازی ، تجلیل از پرستاران نمونه و بازدید از بیمارستان ها و قددرانی از پرستاران با اهدا گل را از جمله برنامه های این هفته در استان اعلام کرد. 

۱۸ پرستار نمونه کشوری از استان 

جراحی با بیان اینکه همه فعالان این عرصه نمونه هستند اظهار کرد: از استان یزد ۱۳ نفر از بیمارستان های دولتی و سه تن از اداره کل تامین اجتماعی و ۲ نفر نیز از بیمارستان های خصوصی به عنوان پرستاران نمونه کشوری انتخاب شدند.

مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد یادآور شد: مجموعا در این هفته  از ۱۰۰ پرستار استان تجلیل می شود.

پرداخت فوق العاده ویژه پرستاران

نایب رییس شورای عالی نظام پرستاری کشور گفت: با جلسات متعددی که با سران سه قوه و مدیران ارشد وزارت بهداشت انجام شد خواستار اجرای طرح تعرفه گذاری ،اجرای کامل دستورالعمل ارتقا بهروه وری و همچنین اجرا مزایای مشاغل سخت و زیان آور برای کادر پرستاری درخواست شد، که مسوولان در این راستا جامعه پرستاری را حمایت کنند و در این شرایط سخت کرونا موجب دلگرمی و افزایش روحیه کاری پرستاران شود.

وی خاطرنشان کرد: کارانه و اضافه کار کادر درمان از سال جاری از یکدیگر تفکیک و پرداخت می شود  و جهت ترمیم حقوق آنها و با موافقت سازمان برنامه و بودجه ، مبلغی به عنوان فوق العاده ویژه به حقوق همه همکاران براساس نوع خدمت و سابقه کار اضافه خواهد شد.

امسال شعار هفته پرستار «نبض سلامت جامعه، ضربان قلب پرستار» انتخاب شد.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰ شهرستان دارد که ۸۷ درصد آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته