دات نت نیوک
28 مرداد 1398
درد پشت زانو و درمان آن

درد پشت زانو و درمان آن

سلامت نیوز:درد پشت زانو از مشكلاتی است كه به طور جدی كیفیت زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. درد در این ناحیه می تواند دلایل متعددی داشته باشد كه در صورت بروز هریك از آنها بیمار باید سریعا درمان را آغاز كند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،تورم و التهاب مفصلی از دلایل شایع درد پشت زانوست كه می تواند ناشی از ساییدگی مزمن مفصل یا رماتیسم مفصلی باشد. در این موارد علاوه بر درد و تورم، صدای همراه با درد، محدودشدن دامنه خم و راست شدن مفصل و خشكی مفصلی در هنگام صبح هم از شكایات بیمار است. التهاب و تورم بالشتك زیر تاندون های پشت زانو كه كیست بیكر نام دارد، عامل مهم دیگر دردهای پشت زانوست. این بالشتك پر از مایع كه وظیفه جلوگیری از اصطكاك تاندون با استخوان را به عهده دارد، در ایستادن های طولانی می تواند متورم و دردناك شود. علاوه بر درد و تورم در ناحیه پشت زانو، خشكی و مشكل در خم كردن و راه رفتن از علائم بروز كیست بیكر است. مینیسك ها هم هلال های غضروفی هستند كه سطوح مفصلی را پوشانده اند و پارگی آنها خصوصا در قسمت های پشتی، سبب درد پشت زانو، تورم، ناتوانی در صاف كردن زانو، بی ثباتی و محدودیت حركتی در مفصل می شود. آسیب مینیسك های زانو معمولا به دنبال پیچ خوردن زانو و صدمات مكرر و تدریجی رخ می دهد.
هنگامی كه هریك از اختلالات مفصلی فوق در مفصل زانو بروز یابد، ضمن ماساژ یخ و استفاده از زانوبندهای مناسب، مراجعه به فیزیوتراپیست و درمان فیزیوتراپی از اولین اقدامات درمانی محسوب می شود.
از آنجا كه در ناحیه پشت زانو شبكه غنی مویرگی وجود دارد، باید مراقب بود استفاده از یخ در این ناحیه به مدت طولانی صورت نگیرد و زانوبندهای تهیه شده این قسمت را تحت فشار قرار ندهند تا جریان خون در این شبكه مویرگی دچار اختلال نشود.
فیزیوتراپیست در مواجهه با بیماران با مشكل درد پشت زانو، دامنه حركتی مفصل را ارزیابی كرده و تمرین های مربوط را به او آموزش می دهد. بسیاری از این افراد به طور عادت هنگام ایستادن یا راه رفتن زانوی خود را قفل می كنند و به حالت عقب رفته نگه می دارند. در فیزیوتراپی به بیمار آموزش داده می شود چگونه بایستد و راه برود تا به ساختارهای پشت زانو آسیبی وارد نشود.
ایستادن در حالی كه زانو كمی در حالت خم قرار گرفته باشد و در صورت نا توانی بیمار در كنترل وضعیت زانو تجویز زانوبندهایی كه مانع از عقب رفتن بیش از حد مفصل شوند، از راهكارهای مؤثر در درمان این افراد است.
28 مرداد 1398
تاثیر مصرف زیاد آسپیرین در افزایش نرخ مرگ مبتلایان سرطان پستان

تاثیر مصرف زیاد آسپیرین در افزایش نرخ مرگ مبتلایان سرطان پستان

سلامت نیوز:به گفته محققان، زنان مبتلا به سرطان پستان كه آسپیرین مصرف می كنند، با نرخ بالاتر مرگ ناشی از سرطان روبه رو هستند. در این مطالعه، تاثیر متیلاسیون دی ان ای در بافت های تومور پستان و سلول های در حال جریان در خون پیرامونی در رابطه بین مصرف آسپیرین و نرخ مرگ و میر در زنان مبتلا به سرطان پستان بررسی شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ،تیم تحقیق داده های مربوط به 1266 زن مبتلا به سرطان پستان را بررسی كردند. محققان دریافتند نرخ مرگ بعد از سرطان پستان بین بیمارانی كه حداقل یك بار در هفته قرص آسپیرین از شش هفته قبل از تشخیص بیماری شان مصرف می كردند 67 درصد بیشتر بود و دارای تحریك كننده تومور متیل شده ژن 1 سرطان پستان موسوم به BRCA1بودند. از سوی دیگر، نرخ مرگ در مصرف كنندگان آسپیرین با تحریك كننده تومور متیل نشده BRCA1 و ژن های PR، 22 تا 40 درصد كاهش یافته بود. محققان تاكید می كنند افراد قبل از هرگونه تغییر در روند دارویی شان با پزشك مشورت كنند.
RSS
12345678910انتها