دات نت نیوک

عضو شورای عالی نظام پرستاری تاکید کرد؛

انتقاد از پروژه های ضد پرستاری/مراقب سلامت در مقابل پرستاران

انتقاد از پروژه های ضد پرستاری/مراقب سلامت در مقابل پرستاران
ارسال شده: مرداد 28, 1397
نظرات: 0

عضو شورای عالی نظام پرستاری، در واکنش به ایجاد رشته ای تحت عنوان مراقب سلامت، گفت: این پروژه نیز در راستای مقابله با جایگاه پرستاری، شکل گرفته است.

علی‌اشرف رحمان‌پناه در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با اعتقاد به این‌که ورژن جدید و خلق‌الساعه وزارت بهداشت به‌گونه‌ای مقاومت در برابر جایگاه، پتانسیل و احتمالاً نفوذ پرستاری است، گفت: این گونه جدید که ترکیبی بین رشته‌ای از بهداشت، مامایی و پرستاری است  توان، علم و مهارت هیچ کدام را ندارد و معادل‌سازی طرح تربیت بهورزی است که در خطوط اولیه مراقبت و درمانگاه‌ها و خانه بهداشت روستایی کار و خدمت ابتدایی به مردم ارائه می‌کنند.

وی با بیان این‌که آن‌ها(بهورزان) در جایگاه و کلاس خود بسیار مفید و موثر و کم‌هزینه هستند، در ادامه اظهار کرد: آن‌ها برای ساختار بهداشت و درمان و مراقبت‌های اولیه به مردم کاملاً مناسبند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: اما این رسته جدید(مراقب سلامت) فاقد توانایی ارائه خدمت در این سطح و کلاس خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در هیچ جای دنیا معادل این دسته و گروه و در این جایگاه و تخصص وجود ندارد. این نوع خدمات در همه مراکز درمانی دنیا در اختیار پرستاران است. اما چرا و به چه علت این مهم در ایران با مقاومت روبرو می‌شود نیاز به بررسی عمیق و بی‌طرفانه دارد.

رحمان‌پناه افزود: به نظر بنده تعمدی در افکار و برنامه‌های سیاست‌گذاران حوزه سلامت ایران وجود دارد که متأسفانه قابل لاپوشانی نیست.

وی یادآور شد: به‌درستی مشخص نیست که چرا و به چه علت سیاست‌گذاران و مجریان نام و ساختار سلامت در مقابل حتی قوانین مصوب مجلس در خصوص استفاده از پرستاران و کارشناسان پرستاری به‌نوعی مقاومت می‌کنند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور گفت: این در حالی است که در سراسر دنیا و اعم از کشورها ی توسعه‌یافته، در حال توسعه و عقب‌افتاده هم این امر به‌خوبی ثابت شده است که چنین مراقبت‌ها در سه سطح اولیه، ثانویه و سطح سوم  به بهترین شکل توسط پرستاران اجرا می‌شود. پس چرا ما باید ملت خود را از این خدمات و ظرفیت و پتانسیل محروم کنیم؟؟!!.

رحمان‌پناه ادامه داد: هم‌اکنون ما با بسیاری از پرستاران توانمند و با دانش و مهارت تخصصی از نظر مراقبت در سه سطح و ارتباط و آگاهی با انواع تخصص‌ها و بیماری‌ها روبرو هستیم که به‌علت فرسودگی شغلی، خستگی و سختی کار بالین ناگزیرند زودتر از موعد در خواست بازنشستگی و از کار افتادگی کنند. در حالی که می‌توان در این مراکز ارجاع و مراقبت‌های سطح اول به بهترین و مفیدترین شکل ممکن ارائه دهند و از توان، مهارت و تخصص آن‌ها سال‌های متوالی بهره گرفت.

وی افزود: از این‌رو من نمی‌توانم بپذیرم که این امر بدون قصد و نیت و صرفاً از روی اراده و میل باشد و گروهی بنشینند این تجربیات ناآزموده را به ملت و کشور و ساختار دولت و نظام بهداشتی درمانی تحمیل کنند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور یادآور شد: این وظیفه دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است که بیاید و روی این طرح‌هایی ناپخته و این مقاومت گروهی خاص در مقابل ظرفیت‌های موجود کشور و قوانین مصوب دولت واکنش نشان دهد.

 

Print
This is trial version.
 
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x