دات نت نیوک

رئیس نظام پرستاری قوچان مطرح کرد؛

جای خالی اساتید هیئت علمی در آموزش بالین/ حلقه مفقوده در زنجیره آموزش

جای خالی اساتید هیئت علمی در آموزش بالین/ حلقه مفقوده در زنجیره آموزش
ارسال شده: شهریور 20, 1397
نظرات: 0

رئیس نظام پرستاری قوچان با بیان این که هیئت علمی بالین حلقه مفقوده در زنجیر آموزش پرستاری به شمار می رود، گفت: جای خالی اساتید هیئت علمی در آموزش بالین در حال حاضر به دلیل مشکلات متعدد در این حرفه چشمگیر شده است.

حمید بزازکاهانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با بیان این که چندی است تمایل به تحصیل در رشته پرستاری به دلایلی که یکی از آنها بازار کار بهتر نسبت به سایر رشته هاست، افزایش یافته است، گفت:  متاسفانه با اتفاقات اخیر و تصمیمات ناپخته برخی نامسئولان این بازار نیز دستخوش تهدید گردیده است. بی شک در رشته هایی مانند پرستاری که نیاز به حضور بر بالین بیماران دارد، آموزش بالینی نقشی مهم در فرآیند آموزش ایفا خواهد کرد. چیزی که این روزها با مشکلاتی متعدد روبروست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به این که نسبت اعضاء هیئت علمی در برآوردی منصفانه و مطلوب می بایست به ازای هر 17 تا 20 دانشجو، یک عضو هیئت علمی باشد، اظهار داشت: در برخی دانشکده های اقماری و غیر مستقل این نسبت در ارتباط با اعضای پیمانی یک به 75 دانشجو می رسد. علاوه بر این پست ها و مسئولیت های متعدد، فرصت و رغبت اساتید را جهت حضور در بالین کاهش می دهد. این مسئله را باید به واحدهای متعدد و رنگارنگ تئوری نیز اضافه کنید که گاها به 20 واحد یا بیشتر می رسد.

رئیس نظام پرستاری قوچان افزود: حال با این وضعیت باید دست به دامان کارشناسان پرستاری با تجربه شد که در آموزش بالینی پرستاری وارد این عرصه مهم شوند. متاسفانه به دلایل متعدد از جمله افزایش حجم کار، مسئولیت و استرس در آموزش بالینی دانشجو نسبت به شیفتهای معمول و نیز تعویق یکساله در پرداخت ها، تمایل این دسته از همکاران هم کاهش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: در نهایت اجبار به واگذاری آموزش بالین به سایر همکاران در حدی است که رضایت به آموزش توسط نیروهای تازه کار راه حل نهایی است که بیشتر شبیه یک فاجعه می باشد.

معاون آموزشی بیمارستان آیت اله هاشمی رفسنجانی شیروان با اشاره به این که در روزهایی که خواسته دولت و مجلس حرفه گرایی و کار محوری است، یادآور شد: توجه به این مسئله مهم می تواند علاوه بر تضمین سلامت جامعه، تحکیم جایگاه شغلی این رشته تاثیر گذار را موجب گردد.

 

 

 

Print
This is trial version.
 
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
2.0

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x