دات نت نیوک

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری کنگان عنوان کرد:

کمبود نیرو های پرستاری ناشی از چارت های بیمارستانی است/ بعضی از فارغ التحصیلان حتی دو سال هم در نوبت طرح مانده اند

کمبود نیرو های پرستاری ناشی از چارت های بیمارستانی است/ بعضی از فارغ التحصیلان حتی دو سال هم در نوبت طرح مانده اند
ارسال شده: آبان 1, 1397
نظرات: 0

جذب نیرو های پرستاری در هر بیمارستانی بر اساس چارت آن بیمارستان صورت می گیرد و متاسفانه در چارت های بیمارستانی تعداد زیادی از تخت های فعال آن مرکز محاسبه نمی شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، عبدالحسن آذریار رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری کنگان در رابطه با بحث کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: وزارت بهداشت همواره بر اساس چارت تعریف شده هر مرکز درمانی به آن مرکز اجازه جذب نیرو می دهد(2/1 پرستار به ازای هر تخت که این عدد از استاندارد جهانی کمتر است) ولی تعداد تخت های فعال هر مرکزی با چیزی که در چارت تعریف شده است متفاوت است. بنابراین چاره ای وجود ندارد جز این که با همان تعداد پرستار جذب شده پاسخگوی نیاز همه بیماران باشیم.

وی افزود: واقعیت قضیه این است که ما هیچ گاه کمبود فارغ التحصیل پرستاری نداریم بلکه کمبود جذب پرستار داریم. حتی در همین جذب اندک پرستار هم  دچار مشکلات متعددی هستیم. به عنوان مثال زمانیکه به وزارت بهداشت اعلام می کنیم که تعداد 20 پرستار کم داریم، وزارتخانه با جذب 14 پرستار موافقت می کند. سپس 10 نفر از نیرو های طرحی، شرکتی یا قرار دادی همان بیمارستان جذب و استخدام می شوند و مابقی ظرفیت، از خارج از بیمارستان جذب می شوند بنابراین در حقیقت تنها 4 نفر پرستار در پاسخ به نیاز 20 پرستار به یک بیمارستان داده می شود.

آذریار در ادامه گفت: این کمبود پرستار در شرایطی است که بسیاری از فارغ التحصیلان ما در نوبت طرح باقی مانده اند و هنوز به آنها مجوز شروع طرح داده نشده است. این وضعیت فقط در کنگان حاکم نیست و  در بسیاری از شهرها وضعیت به همین منوال است. به طور مثال در شهر شیراز برخی از دانشجویان بنا به اعلام سامانه طرح بایستی دو سال در نوبت طرح باقی بمانند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: پرستار فارغ التحصیل در کشور کم نداریم، فارغ التحصیلان در نوبت طرح هم کم نداریم اما مشکل در جذب نیروها و نیز چارت بیمارستان هاست که اگر این موارد اصلاح شود مشکل کمبود پرستار هم مرتفع خواهد شد.

Print
This is trial version.
 
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x