دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه، 31 اردیبهشت 1398
ثبت‌نام
Menu

یک پرستار فعال صنفی عنوان کرد:

صف های طولانی در نوبت طرح نیروی انسانی/ از اواخر سال ۹۶ جذب پرستاران طرحی مختل شده است

صف های طولانی در نوبت طرح نیروی انسانی/ از اواخر سال ۹۶ جذب پرستاران طرحی مختل شده است
ارسال شده: آذر 3, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

طرح نیروی انسانی برای گروه های پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری از چند دهه قبل و با توجه به نیاز مراکز درمانی به حضور و فعالیت کادر درمان در بیمارستان ها به تصویب رسیده است. طرح نیروی انسانی برای بعضی رشته ها اجباری است كه پرستاری از جمله این رشته هاست. پرستاران بعد از فارغ التحصیلی باید طرح خود را که حداکثر دو سال می باشد در یکی از مراکز درمانی یا مراکزي که از طرف وزارت بهداشت مورد تایید است بگذرانند و بعد از آن مدرک تحصیلی شان از جانب دانشگاه آزاد می شود.

از اواخر سال 96 متاسفانه روند جذب نیروهای طرحی با اختلال مواجه شده است و مسولين مربوطه نيز علت اصلی آن را نبود منابع مالی کافی مطرح می کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، حامد عنایتي كارشناس پرستاری در رابطه با چند و چون موضوع طرح پرستاری و نیز مدت زمان طولانی انتظار فارغ التحصیلان برای شروع طرح ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر مواردی را شاهد هستیم که بیش از هفت ماه است فارغ التحصیلان در تهران در صف انتظار براي شروع طرح خود هستند و این در حالی است که تمام تشکل ها و نهادهای پرستاری براین باور که در مراکز درمانی با کمبود شدید نیروی پرستاری مواجه هستیم اتفاق نظر دارند و متاسفانه در اين ميان ، اين فارغ التحصيلان هستند كه در اين بین سر درگم هستند .

 

وی افزود: بارها شاهد این عبارت از جانب مسئولین محترم بودیم که کمبود پرستار داریم در حالی که باید روی این عبارت تامل داشت و بررسی کرد که در حال حاضر ما کمبود پرستار داريم يا با كمبود جذب پرستار مواجه هستيم ؟ بر همه آشکار است که در حال حاضر تعداد زیادی فارغ التحصیل منتظر شروع طرح خود هستند و عملا برای این گروه هیچ برنامه ای وجود ندارد. تصور کنيد الان ٥٠ هزار پرستار آموزش دیده و آماده به كار داشتیم ، چه اتفاقی می افتاد؟ آیا توان جذب این تعداد وجود داشت ؟

 

عنایتی در ادامه با اشاره به آثار و تبعات کمبود نیروی پرستاری و بی توجهی به این موضوع تصریح کرد: بهتر است منطقی به این قضیه نگاه کنیم و صرفا به ارائه اعداد و ارقام در خصوص کمبود پرستار نپردازیم. در حال حاضر کمبود جذب پرستار در مراکز درمانی بار کاری همکاران را بسیار بیشتر کرده است و این روند منجر به افت کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران را در پي داشته و همچنين زندگی پرستاران را مختل کرده است.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: پرستاران برای ارائه خدمات با کیفیت بایستی خودشان از نظر جسمی، روحی و روانی در شرایط متعادلی قرار داشته باشند که در حال حاضر اضافه کاری اجباری و معوقات چندین ماهه انگيزه را از كادر درماني گرفته و این تعادل را بر هم زده است. درپایان نیز انتظار داریم مسئولین محترم تدبیری بیاندیشند تا نیروهای طرحی مثل سابق جذب شوند تا از آسیب به  بیماران و نيز پرستاران پیشگیری شود.

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
3.7

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x