دات نت نیوک

گزارش مشروح همایش روز پرستار

گزارش مشروح همایش روز پرستار
ارسال شده: دی 22, 1397
نظرات: 0

سازمان نظام پرستاری کشور و معاونت پرستاری وزارت بهداشت به مناسبت فرا رسیدن میلاد حضرت زینب (س) مراسمی با عنوان بزرگداشت روز پرستار برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، صبح شنبه سازمان نظام پرستاری کشور به همراه معاونت پرستاری وزارت بهداشت به مناسبت میلاد اسوه صبر حضرت زینب (س) که در تقویم به نام پرستار ثبت گردیده است همایش بزرگداشت روز پرستار در محل سالن همایش های صدا و سیما برای پرستاران برگزار کرد.

 

 

همایش با تلاوت قرآن و سرود ملی آغاز شد

 

در ابتدای همایش طاهره زاهد صفت رئیس شورای عالی نظام پرستاری افزود: معطل ماندن تعرفه‌گذاری پرستاری به 12 سال رسیده است امیدوارم با نگاه ویژه مسئولان پرستاران عزیز به حق خود برسند؛ در نظام پرداخت نیز با چالش شدیدی روبه‌رو هستیم و طبق آمار 85 درصد همکاران ما از نحوه نظام پرداخت ناراضی هستند.

وی اضافه کرد: زیرساخت پرداخت قاصدک از اساس دچار مشکل است و قرار بود از طریق وزیر پیشین بهداشت اقداماتی برای حل این مشکل انجام شود که نهایی نشد از دکتر نمکی می‌خواهیم به این مشکل نیز رسیدگی کنند.

 

در ادامه دکتر اصغر دالوندی رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تاکید بر لزوم گسترش خدمات بیمه‌ای در حوزه پرستاری گفت: ما به ازای هر تخت به یک پرستار نیاز داریم. در حال حاضر ۵۰۰۰ پرستار در صف طرح‌ هستند و بسیاری از پرستاران نخبه ما به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. قیمت پرستاری در کشور ۳۰۰ دلار است؛ در حالیکه در کشورهای حاشیه خلیج فارس ۱۵۰۰ دلار است. در برخی کشورها حقوق پرستار و پزشک متخصص یکسان است. باید توجه کرد که برای توسعه خدمات پرستاری نیاز به توسعه افقی در حوزه‌های عدالت در توزیع منابع مالی و سیاستگذاری داریم.

وی با اشاره به سامانه ملی ثبت پرستار که حدود یک ماه آغاز به کار کرده است، گفت: تا کنون ۱۱۰ هزار نفر در این سامانه ثبت شده‌اند. بر اساس آمار میزان پرستاران بیکارمان ۲.۵ درصد بوده است و ۴۰۰۰ پرستار نیز پشت طرح داریم. درباره پرستاران پشت طرح برنامه‌ای تدوین و ابلاغ شده که امیدواریم با اجرای آن این مشکل هم رفع شود.

 

در ادامه مراسم تجلیل از پرستاران نمونه با حضور دکتر نمکی سرپرست وزارت بهداشت و درمان ، دکتر حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت و دکتر دالوندی رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور، طاهره زاهد صفت رئیس شورای عالی نظام پرستاری، دکتر مداح مادر پرستاری ، دکتر عابدی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان و جمعی از معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت و درمان انجام شد. 

 

 

معاون پرستاری وزرات بهداشت به ایجاد پانسیون‌های پرستاری در مناطق محروم و کم برخوردار به عنوان یکی دیگر از اقدامات حوزه پرستاری کشور اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر ۸۲ درصد مرگ و میر ایرانیان به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بوده و این موضوع مهم‌ترین معضل جامعه ماست. بر این اساس یکی از اقدامات ما اجرای طرح غربالگری از سوی پرستاران در هفته پرستار است که از دیروز اجرا شده است.

 


در ادامه دکتر حیدرعلی عابدی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما باید به داشته‌های خودمان افتخار کنیم و نظام پرستاری یکی از افتخارات ما محسوب می‌شود، افزود: سیاست حرفه پرستاری نقش ویژه‌ای در سلامت جامعه ایفا می‌کند و خوشبختانه سرپرست وزارت بهداشت از دانش، پژوهش و علاقه خاصی در زمینه پرستاری و سلامت برخوردار است و من معتقدم که پرستاران نقش مهمی در سیستم سطح بندی خدمات و سیستم ارجاع می‌توانند داشته باشند.

وی تأکید کرد: یکی از مشکلات اساسی پرستاران فشار کار زیاد آنها است و این گروه بیشتر لحظات عمر خود را در مطب و بیمارستان‌ها می‌گذرانند و همین مسئله سبب کاهش کیفیت کار آنها می‌شود.

دکتر نمکی سرپرست وزارت بهداشت و درمان در ادامه افزود: حدود 19 هزار پرستار در بخش دولتی جذب می‌کنیم و شرایطی فراهم می‌کنم تا به غیر از این، تعدادی پرستار هم در بخش خصوصی به کار رفته شود.

وی در پاسخ به سوالی درباه تفاوت حقوق پزشکان و پرستاران گفت: بین پرسنل نظام سلامت از نظر پرداخت تفاوت‌هایی وجود دارد. حقوق پرستاران نیز به عنوان قشر زحمتکش نظام سلامت بازنگری می‌شود و اگر عدم عدالت در پرداخت ببینم آن را اصلاح می‌کنیم.

سرپرست وزارت بهداشت و درمان در خصوص معوقات پرستاری گفت: باید هر چه سریع‌تر معوقات پرستاران و معوقات و پاداش بازنشستگانی که از سال ۹۴ داده نشده، پرداخت شود.

وی با اشاره به برنامه پرستاری در منزل گفت: پرستار با تعرفه پایین برای ارائه خدمت به منزل نمی‌رود. در حال حاضر پرستارنماها آجی‌ها و آباجی‌ها به جای پرستاران در منازل فعالیت می‌کنند.

 

 

در انتها با اجرای موسیقی زنده همایش روز پرستار به پایان رسید .

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x