دات نت نیوک

رئیس نظام پرستاری زاهدان؛

هویت پرستاری در گرو سازمان صنفی است/ مشکلات بی شمار پرستاران

هویت پرستاری در گرو سازمان صنفی است/ مشکلات بی شمار پرستاران
ارسال شده: بهمن 17, 1397
نظرات: 0

رئیس نظام پرستاری زاهدان، در دیدار با معاون پرستاری وزارت بهداشت، به مشکلات پرستاران اشاره کرد و گفت: اگر پروانه صلاحیت حرفه ای توسط سازمان صنفی صادر شود، به حرفه پرستاری هویت داده ایم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت روز گذشته با هیئت مدیره نظام پرستاری زاهدان ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مدیران پرستاری این استان دیدار کرد.

در این نشست علیرضا سندگل رئیس نظام پرستاری زاهدان به مشکلات جامعه پرستاری اشاره نمود و گفت: یکی از مشکلات بزرگ جامعه پرستاری، عدم اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است . در حال حاضر تمام اصناف دارای تعرفه مختص به خود هستند اما متاسفانه پرستاران با توجه به خدماتی که ارائه می دهند از دریافتی مطابق با عملکرد خود بی بهره هستند.

وی در خصوص اعطای پروانه صلاحیت حرفه ای توسط سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: پروانه صلاحیت حرفه ای توسط سازمان های صنفی به افراد و حرفه ها اعطا می شود بنابراین اگر پروانه صلاحیت حرفه ای توسط سازمان نظام پرستاری به پرستاران اعطا شود به نوعی هویت حرفه ای به آنها خواهد بود.

رئیس نظام پرستاری زاهدان با اشاره به کم توجهی به پرستاران در طرح تحول سلامت، افزود: در طرح تحول سلامت می بایست به پرستاران توجه ویژه تری شود زیرا حجم کار پرستاران با توجه به افزایش مراجعات بیماران به مراکز درمانی ، بیشترشده و نیاز است که با رسیدگی بیشتر به مشکلات پرستاران، انگیزه را به کادر پرستاری بازگرداند.

وی با بیان این که اعتبار بخشی به نوعی رابطه بین پرستار و بیمار را کاهش داده است، تصریح کرد: پرستاران با توجه دستورالعمل ها و افزایش بار کاری فاصله بین پرستار و بیمار افزایش پیدا کرده و می بایست این گپ موجود کم شود تا رابطه بین پرستار و بیمار همانند قبل شود.

 

سندگل با اشاره به معوقات پرستاران و بازشستگی پرستاران، تاکید کرد: با توجه به افزایش حجم کاری پرستاران و شیفت های متعدد و اضافه کاری های اجباری، انگیزه ای برای ارائه خدمت در پرستاران وجود ندارد و یا کم رنگ شده است بنابراین می بایست با پرداختی به موقع و با رعایت عدالت این انگیزه را به نوعی به جامعه پرستاری بازگرداند تا از لحاظ مالی و معیشت فکر آسوده ای داشته باشند و بتوانند خدمات با کیفیتی به بیماران ارائه دهند اما متاسفانه معوقات باعث دلسردی جامعه پرستاری شده و مشکلات معیشتی برای آنها بوجود آورده است.

وی با اشاره به برگزاری نشست های فصلی بامدیران پرستاری افزود: این گونه نشست ها برای ارتقا سطح علمی جامعه پرستاری مفید و مثمر ثمر خواهد بود.

رئیس نظام پرستاری زاهدان با اشاره به ایجاد امکانات رفاهی برای پرستاران گفت: پرستاران با توجه به مشکلات متعددی که در حوزه کاری خود دارند با مشکلات روحی و روانی روبرو می شوند و از لحاظ حجم کاری نیز دچار ختگی جسمی و فرسودگی می شوند بنابراین نیاز است که از لحاظ رفاهی تامین شوند تا بدون دغدغه فکری به کار و زندگی خود بپردازند.

وی با اشاره به کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی افزود: کمبود نیروی پرستار به نوعی مشکلی است که پرستاران را از لحاظ روحی و جسمی دچار فرسودگی کرده است.  زاهدان به دلیل این که جز مناطق کمتر توسعه یافته است و جذابیتی برای پرستاران وجود ندارد، پرستاران به این مناطق برای ارائه خدمت و حضور در این مناطق میل و رغبتی نخواهند داشت بنابراین نیاز است که جذابیتی برای پرستاران ایجاد شود تا پرستاران به این مناطق روی آورند.  

سندگل با اشاره به نیروهای طرحی در صف انتظار، اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از دانشجویان در صف انتظار گذراندن طرح خود هستند و می بایست شرایطی برای جذب این افراد مهیا شود که هم پرستاران مشغول به کار شوند و هم از این طریق کمبود نیروی پرستاری برطرف شود . همچنین می توان برای پرستاران نیز مانند پزشکان طرح مقیمی در نظر گرفته شود تا انگیزشی برای پرستاران باشد.

وی خاطر نشان کرد: فرایند تشخیصی پرستاری را افزایش دهیم و پرستاری را در سطوح مختلف پیشگیری وارد کنیم زیرا تشخیص پرستاری در تسریع روند درمان بیماری می تواند تاثیر گذار باشد.

رئیس نظام پرستاری زاهدان در خصوص مسائل حقوقی پرستاران تاکید کرد: مسئله مهمی که دکتر حضرتی نیز به آن واقف بودند، مسائل حقوقی پرستاران است و نیاز است که پرستاران قوانین و حقوق مختص به خود را بشناسند که در شرایط بحرانی بتوانند از آن بهره مند شوند.

وی با اشاره به پژوهش در پرستاری تصریح کرد: در حال حاضر جایگاه پژوهش در پرستاری ضعیف است و به نوعی مغفول مانده است و باید در این خصوص نیست باید به آن بیشتر توجه کردو تعاملی با هیئت علمی دانشکده ها باید وجود داشته باشد که پایان نامه دانشجویان برای رفع مشکلات پرستاران بالین باشد .

سندگل با اشاره به نقش پرستاران در خانواده افزود: پرستاران در خانواده و محیط پیرامون خود می توانند در سطوح پیشگیری و مراقبت تاثیر بسیاری داشته باشند .

 


 

وی با باین این که سال 2020، سال پرستار و ماما خواهد بود و پرستاری جز 3 شغل برتر دنیا خواهد شد، اظهار داشت:  طی سال های آتی نرخ سالمندی افزایش خواهد یافت و این سالمندان نیاز به مراقبت بیشتر دارند، بنابراین مراکز مراقبت در منزل بسیار مورد اهمیت است و می بایست تعرفه های آن تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد تا سالمندان و بیماران بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.

در ادامه دکتر حضرتی در خصوص حوزه افزایش فعالیت پژوهش  در پرستاری، نشستی با هیئت علمی دانشکده ها برگزار کرد و از آنان خواست که تحقیقات خود را در حوزه بالین متمرکز نمایند تا مشکلات بالین برطرف شود.

وی در خصوص رفع کمبود نیروی پرستاری گفت: وزیر بهداشت قول مساعد در خصوص جذب 19 هزار پرستار را داده است و ما امیدوار هستیم این قول به واقعیت بپیوندد تا کمبود نیرو در مراکز درمانی برطرف شود و پرستاران دچار فرسودگی شغلی نشوند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در خصوص افراد در صف طرح، تاکید کرد: بنا گردید با این افراد تمدید طرح صورت نگیرد و به صورت قراردادی یا شرکتی این افراد جذب سیستم شوند تا انگیزه ای برای پرستاران باشد.

وی با اشاره به اعطای پروانه صلاحیت حرفه ای و عضویت الزامی پرستاران در سازمان نظام پرستاری خاطر نشان کرد: با توجه به پروانه صلاحیت حرفه ای که از سال بعد مصوب خواهد شد ، عضویت پرستاری در سازمان نظام پرستاری الزامی خواهد شد.

حضرتی افزود: برای رفع فاصله بوجود آمده بین پرستار و بیمار بنا گردیده که گزارش پرستاری الکترونیکی راه اندازی شود و کاردکس الکترونیکی بودجود آید و پرستار و بیمار ارتباط بیشتری خواهند داشت و وقت وزمان آنها مدیریت می شود.

در ادامه سایر اعضای هیئت مدیره و مدیران پرستاری ایراد سخنرانی کردند.

همچنین کلینیک دیابت پرستاری بیمارستان بوعلی زاهدان  توسط دکتر حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت افتتاح شد.

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x