دات نت نیوک

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تاکید کرد؛

دفاع از خط قرمز کارشناسی پرستاری/ وزیر بهداشت به وعده های روز کسب رای اعتماد عمل کند

دفاع از خط قرمز کارشناسی پرستاری/ وزیر بهداشت به وعده های روز کسب رای اعتماد عمل کند
ارسال شده: بهمن 22, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، با اشاره به اظهارات وزیر بهداشت پیرامون حرفه پرستاری، گفت: انتظار می رود وزیر بهداشت، به وعده هایی که در روز کسب رای اعتماد از مجلس در ارتباط با جذب نیروی پرستاری مطرح کرد، عمل کند.

دکتر اصغر دالوندی، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، به اظهارات اخیر وزیر بهداشت در مراسم افتتاح بیمارستان فرهیختگان، اشاره کرد و افزود: سازمان نظام پرستاري ضمن حمايت از مواضع سلامت محور وزير بهداشت، از خط قرمز کارشناسی پرستاری دفاع می كند.

وی ادامه داد: در صحبت هاي وزير در روز كسب راي اعتماد از مجلس و افتتاح بيمارستان فرهيختگان، با وجود دفاع در نظارت بر اجرا و پياده شدن استانداردها، به حريم كارشناسي پرستاري خدشه هايي وارد كرده اند كه به هيچ وجه براي جامعه پرستاري كه در طول چهار دهه تكامل رشته ای و حرفه ای، مانند اكثر كشورهاي دنيا و گذر از نیازهای اوليه جنگ و پشت سر گذاشتن دوره های کاردانی و داشتن نزدیک به ١٨٠ دانشكده، ٦٠هزار دانشجو و نزدیک به ١٥٠٠ عضو هيات علمی در يك چارچوب استاندارد در حال حركت است، قابل قبول نيست.

دالوندی تاکید کرد: با توجه به اشراف وزیر بهداشت به 

حوزه اقتصاد سلامت، باید گفت که مشکل نظام سلامت، پرستاران نیستند. بلکه کسانی هستند که در سیاستگذاری ها و تصمیم گیری های نظام سلامت، مردم را به سمت خدمات تخصصی و فوق تخصصی گران قیمت سوق داده اند.

وی افزود: در واقع این نگاه، باعث شده مردم از دسترسی به خدمات و مراقبت هاي ارزان قیمت که بر عهده نیروهای پرستاری است، محروم بمانند.

دالوندی گفت: محرومیت مردم و بیماران از رویکرد جامعه محور، خانواده محور و فرد محور در عرصه های پيش بیمارستانی، مثل ارتقاء سلامت، پیشگیری و غربالگری با وجود بیماری‌های های نوپديد عفونی مثل ايدز و كاهش موج و فوج ریسک فاکتورهای عامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، تصادفات جاده ای، و...، از یک سو و از سوی ديگر  خدمات ارزشمند بعد از بيمارستان مثل مراقبت در منزل، و نياز به تعريف و ايجاد عرصه های جديد، كه نه متولی درستی دارد و نه نظارتی بر آنها می شود و بار و فشار آنها به دليل عدم پوشش بيمه ای بر دوش خانواده هاست و معمولا خانواده در گير و قربانی یک بيمار مزمن و يا نگهداري سالمند در منزل هستند، از تبعات سوق دادن مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی گران قیمت است.

دالوندی ادامه داد: وزير بهداشت بجاي پرداختن به كارداني پرستاري به وعده خود در روز پرستار عمل كند و زمينه جذب هزاران نيروهاي فارغ التحصيل و ارزشمند كارشناسي پرستاري را نه تنها براي عرصه بیمارستانی، بلكه برای عرصه های پيش و بعد بيمارستان فرصت هاي لازم را با تسهيل در مجوزها و کمک به بخش خصوصی در ايجاد عرصه های مختلف خدمات و مراقبت های پرستاری با پوشش بيمه ای فراهم آورد و عزم راستين وزارت را در اجراي تعرفه گذاری خدمات پرستاری حداقل در سطح كارانه های فعلی نشان دهند.

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
3.5

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x