دات نت نیوک

معاون پرستاری وزارت بهداشت؛

استوار بودن رشته پرستاری بر پایه اخلاق/ سرمایه گذاری در اخلاق برای ارتقای کیفیت خدمات

استوار بودن رشته پرستاری بر پایه اخلاق/ سرمایه گذاری در اخلاق برای ارتقای کیفیت خدمات
ارسال شده: اسفند 19, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پیامی به کنگره ملی پرستاری سرمایه‌گذاری در بعد صلاحین اخلاقی پرستاران را راهی برای ارتقای کیفیت خدمات پرستاری دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، مریم حضرتی معاون پرستاری در پیام خود به ششمين كنگره ملي اخلاق پرستاري كشور گفت: اهتمام جدی در ارتقای اخلاق حرفه‌ای و مراقبت‌های معنوی یکی از موضوعات بسیار مهم نظام سلامت و سیاست‌های کلی وزارت بهداشت محسوب می‌شود.

حضرتی در پیام خود با تاکید بر این که ماهیت ذاتی پرستاری احترام به حقوق انسان از جمله حقوق فرهنگی، حق زندگی و حق انتخاب و رفتار توام با احترام است، گفت: پرستاران به عنوان یك گروه بزرگ حرفه‌ای در قلمرو علوم پزشکی در تعامل با کارکنان نظام سلامت، نیازمند مسیری مشخص و روشن است تا با آرامش خاطر به ارایه خدمات بپردازند. لذا سرمایه‌گذاری در بعد صلاحیت اخلاقی پرستاران، راهی برای ارتقای کیفیت خدمات پرستاری می‌باشد. بنابراین توسعه اخلاق پرستاری یک اقدام فرعی و دست دوم نیست بلکه ضرورتی برای ارتقای حرفه‌ای و بهبود خدمات است.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

هنجار‌های اخلاقی بخش معظمی از تعالیم و آموزه‌های ادیان الهی به ویژه ادیان بزرگ ابراهیمی را تشکیل می‌دهند و التزام به رعایت ارزش‌های اخلاقی از مهمترین محمل‌های نیل به رستگاری و سعادت موعود ادیان است.

مومنان به اقتضای ایمان خویش پیش ازدیگران به رعایت ارزش‌های اخلاقی موظف شده‌اند. پیامبر اکرم(ص) هدف از بعثت خویش را اتمام مکارم اخلاق برشمرده است و این خود از جایگاه محوری اخلاق در اسلام و ادیان الهی پیشین حکایت دارد.

در موضوع اخلاق و فلسفه اخلاق در طول تاریخ، اندیشمندان، فیلسوفان شرق و غرب مکاتب و دیدگاه‌های بسیار متعدد و متنوعی مطرح کرده‌اند.

بسیاری از فیلسوفان، از روزگار یونان باستان تا عصر حاضر همواره کوشیده‌اند تا متناسب با مبانی فکری و فلسفی خود نظامی اخلاقی ارائه دهند. اهتمام جدی در ارتقای اخلاق حرفه‌ای و مراقبت‌های معنوی یکی از موضوعات بسیار مهم نظام سلامت و سیاست‌های کلی وزارت بهداشت محسوب می‌شود.

در تاریخ پزشکی نیز از زمان‌های دور تا به امروز تاکید بزرگان و دانشمندان بر عنصر با ارزش و تاثیرگذار اخلاق است. هر چند روش‌های تشخیص، درمان و مراقبت از بیماران در طول زمان دستخوش تغییرات شگرفی شده است. اما جنبه اخلاقی کار طبابت و مراقبت از سلامت مردم همچنان با اهمیت بوده و شایسته تأمل، تعمق، تذکر و تکرار است.

رشته پرستاری بر پایه اخلاق استوار است، ماهیت ذاتی پرستاری احترام به حقوق انسان از جمله حقوق فرهنگی، حق زندگی و حق انتخاب و رفتار توام با احترام است.

پرستاران به عنوان یك گروه بزرگ حرفه‌ای در قلمرو علوم پزشکی در تعامل با کارکنان نظام سلامت، نیازمند مسیری مشخص و روش است تا با آرامش خاطر به ارائه خدمات بپردازند. لذا سرمایه‌گذاری در بعد صلاحیت اخلاقی پرستاران راهی برای ارتقای کیفیت خدمات پرستاری می‌باشد. بنابراین توسعه اخلاق پرستاری یک اقدام فرعی و دست دوم نیست بلکه ضرورتی برای ارتقای حرفه‌ای و بهبود خدمات است چرا که تصمیم‌گیری‌های اخلاقی در شرایط واقعی فقط با شناخت مفاهیم اخلاقی و داشتن ارزش‌ها مقدور می‌باشد.

لذا ارتقای اخلاق حرفه‌ای به عنوان یکی از بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش پرستاری جهت ترویج ارزش‌‌های اخلاقی در بین دانشجویان پرستاری مورد توجه قرار گرفته و موضوع اخلاق حرفه‌ای از جمله برنامه های اولویت دار این معاونت است.

توجه به ارتباطات انسانی و اصول اخلاق پزشکی که در آثار به جا مانده از اطباء مشهور یونان باستان مشاهده می‌شود، در دوران تمدن اسلام به اوج خود رسید و اطلاق واژه حکیم به اطباء اسلامی دلیلی بر آمیختگی علم پزشکی با اخلاق، فلسفه و دین است. لذا این رویکرد موجب دستیابی حقیقی به سلامت در ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی می شود که امروزه مورد تاکید سازمان بهداشت جهانی نیز هست.

همه ما در حال و آینده نیازمند توجه جدی به موضوع اخلاق و معنویت در همه ابعاد نظام سلامت از جمله فعالیت‌های بالینی، آموزشی، پژوهشی و ... هستیم.

امید است برگزاری کنگره اخلاق پرستاری موجب رونق اخلاق در همه لایه‌ها، ابعاد و ارکان نظام سلامت کشور شود.

 

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x