دات نت نیوک

رئیس خانه پرستار خوزستان مطرح کرد؛

آسیب های رابطه مالی پزشک و بیمار/ مشکلات پرستاران در نظام سلامت

آسیب های رابطه مالی پزشک و بیمار/ مشکلات پرستاران در نظام سلامت
ارسال شده: اسفند 20, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

رئیس خانه پرستار خوزستان، گفت: از وقتی که رابطه مالی میان پزشک و بیمار شکل گرفته است، شاهد بر هم خوردن ارائه خدمات در نظام سلامت کشور هستیم و همین مسئله با آسیب هایی برای نیروهای پرستاری همراه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، خالد بیت سعید گفت: از زمانی که اجازه داده شد رابطه پولی میان بیمار و مراکز درمانی به ویژه پزشکان برقرار شود و سهم پزشک را از سهم بیمار معین کردند؛ حرفه پزشکی و درمانی سیر بدی را پیش رو گرفت و فساد در آن رخنه کرد.

وی اظهار داشت: همیشه نام برخی از مشاغل در جامعه ما با سخت کوشی، تلاش و سنگینی حجم کار گره خورده است و شرایط برای آن‌ها به گونه‌ایی تعریف شده است که ناچارا در سیستمی معیوب ملزم به خدمت رسانی هستند.

رئیس خانه پرستار خوزستان ادامه داد: جامعه پرستاران از جمله اصنافی است که در هر شرایطی فشار کاری بسیار زیادی را متحمل می‌شوند و به دلیل کمبود نیرو بار سنگینی برای خدمت به جامعه به آن‌ها متحمل شده است.

بیت سعید با اشاره به مشکلات جامعه پرستاران در خوزستان اظهار داشت: مشکلاتی که در پرستاری وجود دارد ناشی از سیستم‌ها است و تا زمانی که ساختار اصلاح نشود مشکلات به صورت تسلسلی و جزیره‌ای رخ می‌دهد در برخی اوقات نیز که هر چند یکبار مشکلی رخ می‌دهد تنها به شکل مقطعی آن مشکل حل می‌شود و به شکل اصولی به حل و فصل آن پرداخته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه جامعه پرستاری همراه با دانشجویان این رشته درحال حاضر250 نفر در کشور است، افزود: مشکلاتی سیستمی این قشر دو منشاء کلی دارد که یکی از آن‌ها این است که ساختارمند به حل مشکلات آن‌ها پرداخته نشده است و فرد تصمیم‌گیر هنگامی که ذی نفع است تصمیمات را به گونه‌ای اتخاذ می‌کند تا به منافع خودش آسیب نرسد.

رئیس خانه پرستار خوزستان تصریح کرد: از زمانی که اجازه داده شد رابطه پولی میان بیمار و مراکز درمانی بلاخص پزشکان برقرار شود و سهم پزشک را از سهم بیمار معین کردند؛ حرفه پزشکی و درمانی سیر بدی را پیش رو گرفت و فساد در آن رخنه کرد. به طور مثال تا پیش از سال76 هنگامی که درآمدها را بررسی می‌کنیم پزشکان دو الی سه برابر پرستاران درآمد دریافتی داشت اما با طرح‌هایی مانند خودگردانی بیمارستان‌ها و طرح تحول سلامت سهم پزشکان به ویژه پزشکان متخصص بیشتر در نظر گرفته شد و متاسفانه کارهای درمانی که قبلا انجام می‌شد با اشل پرداختی4 الی5 برابر به یکباره به بیمار ارائه شد.

وی درباره طرح تحول سلامت ادامه داد: این طرح ظاهر زیبایی دارد و برای کمک به مردم روی کار آمده تا پرداختی از جیب مردم را کمتر کند اگر چه واقعیت این است که مردم پیش از استفاده از هزینه این طرح را از طریق بیشتر شدن قیمت کالاها می‌پردازند. همچنین هنگامی که بیمارستان‌ها خصوصی و پولی شد و از سویی دیگر مردم در بیمارستان‌های دولتی پرداختی کمتری می‌دهند و بالطبع فشار کار در بیمارستان‌های چند برابر شد. در بیمارستان‌های دانشگاهی قطعا نحوه پذیرش را دیده‌اید و واقعیت این است که بیمارستان‌های دولتی جوابگوی نیاز فعلی شهروندان را نیست.

بیت سعید با اشاره به بالا رفتن حجم کار در بیمارستان‌های دولتی گفت: اگر زمانی 20 پرستار در یک بخش بیمارستان برای ارائه خدمت برای30 مریض به کار گرفته می‌شدند اکنون نیز همان تعداد پرستار برای40 مریض برای ارائه خدمات درمانی حضور دارند. در بحث جذب و تربیت نیروی انسانی بسیار ضعیف عمل کردیم البته ساختار به یک و دو سال اخیر مربوط نیست بلکه به دهه‌های گذشته برمی‌گردد؛ همین که ما فکری اساسی برای تربیت نیروی انسانی کار ورزیده انجام ندادیم و هنگامی که با مشکل کمبود نیرو مواجه شدیم با طرح‌های مختلفی که با جان مردم سر و کار دارد ذهن پرستاران فعلی را مشغول کردیم خود مشکل اساسی به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: کمک پرستار، بهیاری یکساله،کمک بیمار و عنوانی از این دست برای جبران کمبود پرستار مطرح شد که این طرح‌ها نیز برای ارائه خدمت بهتر و با کیفیت به مردم به کار گرفته نشدند بلکه تنها دغدغه مالی موسسات مختلفی است که به آن‌ها اعتبار داده شده است. پرستاران حتی نحوه آموزش این گروه‌های مختلفی که از این طریق جذب شده‌اند را قبول ندارند چرا که این نوع مشاغل با جان آدمی سر و کار دارد و کار با جان یک انسان فرصتی برای خطا ندارد تا این نوع خدمت به یک فرد غیرکارشناس داده شود.

وی افزود: یک پرستار در4 سال دوران تحصیل خود عوارض داروها و شرایط مختلف بیمار را فرا می‌گیرند اما برخی افراد انتظار دارند که تمام این علوم را در یک دوره 6 ماهه به افراد متقاضی آموزش دهند، اگر این گونه بود که بسیاری از افراد پرستار می‌شدند.

رئیس خانه پرستار خوزستان ادامه داد: خدا را شکر خانه پرستار در این موضوع ورود پیدا کرد و اجازه نداد تا این فاجعه شکل بگیرد اگر چه ما برای دوستانی که پول خود را از دست داده‌اند و اکنون با مدرکی بی‌اعتبار مواجه شده‌اند؛ ناراحتیم اما امیدوارم ساز و کاری جدید ارائه شود تا حداقل بتوانند در قالب کمک پرستاری برای ارائه خدمت به کار گرفته شوند.

وی درباره پولی شدن آموزش دانشگاه‌های وزارت بهداشت گفت: این بخشنامه در روزهای پایانی آقای هاشمی صادر شد که رنگ و بوی مالی دارد. برخی مواقع که می‌خواهیم کاری را اصلاح کنیم آن کار را خراب می‌کنیم، برای جبران کمبود نیرو قصد وارد کردن بخش خصوصی را در حوزه آموزش داریم اما بخش خصوصی در تربیت نیرو با توجه به اشل‌هایی که برای آن تعریف شده است به نظر می‌رسد کار را به قهقرا خواهد کشید.

بیت سعید عنوان کرد: دانشگاه‌های موجودی که درحال فعالیت هستند اکنون از کمبود نیروی آموزشی و استاد رنج می‌برند هنگامی که این موضوع وجود دارد چگونه اجازه می‌دهیم که با بخش خصوصی آموزشگاه‌های عالی بیشتری را احداث و نیاز را دو برابر کنیم؟ درحال حاضر نیز در دانشگاه‌ها از کمبود اساتید مجرب رنج می‌بریم پس افرادی برای تدریس به سوی این آموزشگاه‌های عالی کشیده می‌شوند که توان و علم آن‌ها در حد کارشناسی است و علم کافی ندارند به همین خاطر دانشگاه‌های موجود می‌تواند جوابگوی نیازهای ما در بحث تامین نیروی انسانی در عرصه پزشکی باشد.

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x