دات نت نیوک

در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده استان خوزستان مطرح شد؛

بررسی مشکلات جامعه پرستاری استان خوزستان/ آموزش پرستاری در سطح پایینی قرار دارد

بررسی مشکلات جامعه پرستاری استان خوزستان/ آموزش پرستاری در سطح پایینی قرار دارد
ارسال شده: فروردین 27, 1398
دسته ها: اهواز
نظرات: 0

در نشستی که با حضور اعضای نظام پرستاری اهواز، فعالین صنفی استان خوزستان و اعضای خانه پرستار اهواز برگزار گردید، به بررسی مشکلات جامعه پرستاری استان خوزستان پرداخته شد .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، روز گذشته در حاشیه بازدید مسئولین سازمان نظام پرستاری از مناطق سیل زده خوزستان، نشستی با اعضای نظام پرستاری اهواز، فعالین صنفی استان خوزستان و اعضای خانه پرستار اهواز برگزار کرد.

در این نشست به مشکلات جامعه پرستاری استان خوزستان پرداخته شد.

 

خالد بیت سعید رئیس خانه پرستار اهواز با بیان این که دغدغه های پرستاران استان خوزستان بیشتر و متفاوت تر از سایر استان های کشور است، گفت: کوهی از مشکلات در سیستم نظام سلامت استان خوزستان وجود دارد به نوعی که  دغدغه ها و چالش های پرستاران این استان متفاوت تر از سایر استان‌ها است و به اعتقاد بنده این امر به دلیل سوء مدیریت معاونت درمان و دانشگاه ها است زیرا سیستم موجود توانمندی و اراده ای برای رفع مشکلات ندارد و در مقابل افرادی که قصد رفع این مشکلات را دارند با آنان به مقابله بر می خیزند و متاسفانه دانشگاه ها در خصوص رفع مشکلات جامعه پرستاری قدمی پیش نمی گذارد.

وی با اشاره به این که بر اساس تشکیلاتی که در سیستم وجود دارد، مدیران پرستاری نمی‌توانند مشکلات جامعه پرستاری را پیگیری‌ نمایند، اظهار داشت:  در مقابل اعتراضات مدیران پرستاری برخوردهای توهین آمیزی با آنان صورت می گیرد و یا  مجبور به ترک پست خود می شوند و این یک چالش ساختاری به شمار می رود.

رئیس خانه پرستار اهواز خاطر نشان کرد:  زمانی که مدیران پرستاری نتوانند دغدغه جامعه پرستاری و هم صنفان خود را به مدیران بالادستی عنوان کنند، عملا راه به جایی نخواهیم برد و این امر یک حلقه مفقوده  درسیستم به شمار می رود بنابراین لازم است که  باید برای عزل و نصب مدیران پرستاری سیستمی در نظر گرفته شود که به صورت سلیقه ای و اراده ی شخصی در آن دخالت نداشته باشد.

وی افزود: ضریب پرستار به تخت در استان خوزستان 0.6 است که نسبت به سایر استان ها این کمبود نیروی پرستاری بسیار آشکارتر است و بیشترین آسیب از این کمبود را مردم و بیماران متحمل می شوند زیرا خدمات با کیفیت دریافت نمی کنند.

بیت سعید در پایان یادآور شد: پرستاران خوزستانی به دلیل کمبود نیرو در مراکز درمانی با حجم کاری بیشتری روبرو هستند و این اضافه کاری های اجباری سبب خستگی و فرسودگی در آنان شده است و این امر باعث افزایش مراجعه پرستاران برای بازنشستگی پیش از موعد در استان خوزستان هستند و در این امر نیز نسبت به سایر استان ها پیشی گرفته اند.

 

در ادامه دکتر رجب دشتی کلانتر سوپروایزر بیمارستان آریا با اشاره به این که نماد هر صنف و حرفه ای، سازمان آن حرفه است، گفت: سازمان برای پیگیری خواسته های صنف خود براساس یک روال قانونی تشکیل می شود و براساس قانون به مسیر خود ادامه می دهد تا آن حرفه بتواند خود را در جامعه آنطور که باید و شاید نشان دهد  و به سایر صنوف معرفی کند، اما متاسفانه جامعه پرستاری انتظاری که از سازمان نظام پرستاری در مدت 14 سال از زمان تاسیس آن تا کنون نسبت به معرفی حرفه پرستاری به جامعه داشته، محقق نشده است و خواسته جامعه پرستاری از این سازمان این است که براساس اساسنامه این سازمان و شرح وظایفی که در قانون برای آن تعیین شدهاست حرکت کند.   

وی ادامه داد: جنس مشکلات پرستاران استان خوزستان آزار دهنده تر از سایر استان ها است به طوری که پرستاران  این استان در بخش های خصوصی و دولتی، کمترین دریافتی را نسبت به سایر استان ها دارند و انتظار می رود که سازمان در این خصوص پررنگ تر حضور پیدا کند و پیگیر مشکلات پرستاران باشد.

 

دشتی کلانتر با اشاره به روند ضعیف آموزش فعلی پرستاری ، اظهار داشت: روندی که برای تربیت  و آموزش دانشجویان پرستاری در نظر گرفته شده بسیار ضعیف است که برای حرفه پرستاری خطرناک و بسیار نگران کننده است زیرا در آینده پرستارانی وارد نظام سلامت می شوند که از لحاظ علمی و مهارت در سطح پایینی قرار دارند.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مشکلات جامعه پرستاری نبود شرح وظایف دقیق در مراکز درمانی است که سال گذشته معاونت پرستاری کتابچه شرح وظایف پرستاری را به مراکز درمانی ارائه داد اما متاسفانه این کتابچه نیز شرح وظایف دقیقی برای پرستاران تعیین نکرده و باز هم پرستاران با مشکل شرح وظایف دست به گریبان هستند. 

آیه افشار فعال صنفی پرستاری در ادامه اضهار داشت: پرستاران بیمارستان آنکولوژی با توجه به سخت کاری که دارند ، برای آنها هزینه اشعه ، شیمی درمانی و سختی کار در نظر گرفته نمی شود و این امر پرستاران را از کار کردن در این بیمارستان دلزده و بی انگیزه کرده است و امیدواریم سازمان نظام پرستاری بتواند مشکلات پرستاران استان خوزستان و بویژه بیمارستان آنکولوژی اهواز را پیگیری نماید.

 

یکی دیگر از فعالین صنفی پرستاری خاطر نشان کرد: مشکل اساسی که در حال حاضر در بیمارستان های استان خوزستان وجود دارد،  تفاوت بین  پرستاران در بیمارستان های خصوصی و دولتی است زیرا مزایایی برای پرستاران بخش دولتی در نظر گرفته می شود که پرستاران در بخش خصوصی و نفت از آن بی بهره هستند.

وی در ادامه از عملکرد مناسب هیئت مدیره نظام پرستاری اهواز در دوره چهارم تشکر و قدردانی نمودو گفت: هیئت مدیره نظام پرستاری اهواز در دوره چهارم فعالیت های رفاهی و تفریحی برای پرستاران تدارک می بیند تا به نوعی خستگی را از تن پرستاران درآورد اما با وجود اضافه کاری های اجباری و شیفت های متعددی که به دلیل کمبود پرستار در استان خوزستان وجود دارد، پرستاران رغبتی به شرکت در این گونه برنامه ها ندارند.

 

 

این فعال صنفی با اشاره به این که آموزش پرستاری در سطح پایینی قرار گرفته است، تاکید کرد: پرستارانی که اکنون فارغ التحصیل می شوند از لحاظ مهارتی بسیار پایین تر از پرستاران قدیمی هستند و نیاز است که کلاس ها، سمینارها و همایش هایی برای ارتقاء دانش پرستاری برگزار شود تا جایگاه و کیان پرستاری حفظ شود.

مریم نیکو صفت یکی دیگر از فعالین صنفی حاضر در نشست ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات جامعه پرستاری در اهواز عدم امنیت شغلی است که پرستاران شرکتی با آن دست و پنجه نرم می کنند و می بایست این امنیست شغلی برای آنان ایجاد شود تا پرستاران با خاطری آسوده به ارائه خدمات بپردازند.

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x