دات نت نیوک
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ثبت‌نام
Menu

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در کنگره جامعه جراحان ایران عنوان کرد:

فیکس پیمنت (حقوق ثابت)، پیشنهاد جامعه پرستاری برای نظام سلامت / مهمترین اثر نظام پرداخت فیکس پیمنت، قطع ارتباط مالی بیمار با پزشک است

فیکس پیمنت (حقوق ثابت)، پیشنهاد جامعه پرستاری برای نظام سلامت / مهمترین اثر نظام پرداخت فیکس پیمنت، قطع ارتباط مالی بیمار با پزشک است
ارسال شده: خرداد 21, 1398
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 1

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در سی و چهارمین کنگره سالیانه جامعه جراحان ایران با اشاره مشکلات نظام پرداخت در وزارت بهداشت گفت: هر یک از روش های پرداختی دارای مزایا و معایب متعددی است اما برای ایجاد عدالت در بین کادر درمان ، جامعه پرستاری نظام پرداخت فیکس پیمنت را پیشنهاد می کند که مهمترین اثر آن قطع ارتباط مالی بین بیمار با پزشک  است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، دکتر اصغر دالوندی در سی و چهارمین کنگره سالیانه جامعه جراحان ایران که صبح روز سه شنبه در محل مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار شد، با اشاره به نامه ای که توسط جمعی از پزشکان متخصص بیمارستان های تابعه دانشگاه های علوم پزشکی در خصوص خرید خدمت نوشته شده بود، گفت:  در این نامه عنوان شده که خرید خدمت مستلزم تنظیم قرارداد عادلانه بین خریدار خدمت و ارائه دهنده خدمت بصورتی است که در قرارداد عوض و معوض بطور شفاف معلوم باشد و شرایط فسخ برای هر دو طرف بصورت واضح قید گردد و از صورت یک تعهدنامه یکطرفه و مبهم خارج و متضامن حقوق دو طرف باشد، گفت:  در این نامه عنوان شده که دستورالعمل پرداخت مبتنی بر عملکرد پزشکان بیمارستانهای وابسته به دانشگاه ها که بازطراحی حین اجرای برنامه خدمات جامع و همگانی سلامت و کتاب ارزش نسبی خدمات می باشد واجد مولفه هایی است که پرداخت مبتنی بر عملکرد پزشکان را به فرایندی غیر شفاف و مبهم تبدیل نموده است.

وی با بیان این که برای رفع این مشکل پیشنهاداتی می توان ارائه کرد: تعدیل ارزش نسبی خدمات جهت برقراری عدالت بین رشته ای، جایگزینی قراردادهای عادلانه و شفاف بجای تعهدنامه های فعلی و رفع ایرادات حقوقی تعهدنامه های سه گانه "پزشک ماندگار" ، "پزشک مقیم بیمارستان" و "ارتقای کیفیت ویزیت پزشکان"، رعایت حقوق پزشکان از لحاظ اختیار کار انتفاعی خارج از ساعات قانون کار که می تواند باعث کاهش بار مالی روی سیستم دولتی و افزایش انگیزه و اشتیاق در متخصصین برای رفتن به اقصی نقاط کشور جهت ارائه خدمات مورد نیاز شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان این که نظام پرداخت وزارت بهداشت، تنها منافع گروه خاصی را درنظر گرفته است و پزشکان از دیر باز تا کنون، گروه های پرستاری و پیراپزشکی را در وزارت بهداشت به نام همکار یا ارائه دهنده خدمت به رسمیت نمی شناسند، اظهار داشت: در نظام پرداخت عملاً جامعه پرستاری مورد توجه قرار نمی گیرد ، وزارت بهداشت در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های خود بجز پزشکان، جامعه پرستاری و دیگر گروه های خدمت گذار را به عنوان همکار و عضوی از تیم سلامت نمی شناسد و تنها از روی تعارفات نام جامعه پرستاری را در کنار نام پزشکان عنوان می کنند تا هیجانات را کاهش دهند.

وی با اشاره به سبقه شیوه پرداخت فی فور سرویس که از سال ۱۳۷۴ در کشور باب شد و در این سالهای اخیر با افزایش سرسام آور تعرفه های پزشکی به اوج خود رسیده است، خاطر نشان کرد: شیوه پرداخت فی فورسرویس باعث شد عمده منابع وزارت بهداشت صرف تعرفه های پزشکی شود و بعضا حقوقهای نجومی برای گروهی از پزشکان ایجاد نماید، که در این بین سایر گروه ها و اصناف بهداشت و درمان نادیده انگاشته شده و بی عدالتی و تبعیض عمیقی در نظام سلامت پا گرفت و اعتراضات بسیاری را باعث گردید و این نارضایتی همچنان ادامه دار است .

دالوندی ادامه داد: از طرفی نظام پرداخت فی فور سرویس باعث شد ارائه کننده خدمت (پزشک) برای کسب درآمد بیشتر، تمایل زیادی به ارائه خدمات گران تر و بعضا القایی و استفاده بیشتر از تکنولوژی های پیشرفته بجای معاینات دقیق و ویزیت تعداد بالای بیمار در مدت زمان کمتر، داشته باشند و بیمه های کشور بعنوان یکی از خریداران اصلی خدمات پزشکی با مشکلات عدیده ای برای تامین منابع برای پرداخت مطالبات بیمارستانها، درمانگاه ها و مراکز درمانی مواجه می شوند.

وی با بیان این که در طرح تحول سلامت و افزایش کارانه ها، هیچ منفعتی عاید پرستاری نشده است، تصریح کرد: طرح تحول سلامت با هجوم مراجعه مردم و بیماران به مراکز درمانی همراه بود و این هجمه از مراجعات سبب افزایش کار پرستاران شد که با توجه به کمبود پرستار در مراکز درمانی، پرستاران را متحمل اضافه کاری اجباری و گذراندن شیفت های متعدد کرد و این امر سبب نارضایتی و فرسودگی شغلی در جامعه پرستاری شد بنابراین طرح تحول سلامت جز ضرر چیزی برای پرستاری نداشته است .  

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به نتایج مطالعات انجام شده توسط Bradford وهمکاران در آلمان، تاکید کرد: در این مطالعات نتیجه گیری شد که رشد فزاينده هزينه خدمات سلامت يكي از مباحث اصلي سياستگذاري درسال هاي اخير در حوزه بهداشت و درمان بوده است. با توجه به اينكه پزشكان از اصلي ترين تعيين كنندگان ميزان استفاده از منابع نظام بهداشت و درمان مي باشند، توجه ويژه ايي به آنان در كنترل هزينه ها معطوف شده است كه يكي از مهمترين ابزارها براي تغيير رفتار پزشكان جهت كاهش هزينه روش هاي پرداخت  است. از آنجايي كه روش پرداخت كارانه، پزشكان را به استفاده بيشتر از منابع سوق مي دهد گرايش به استفاده از مكانيسم هاي ديگر پرداخت مانند سرانه و حقوق  بيشتر شده است .

وی با تاکید بر این که در بررسی دریافتی پزشکان متخصص و عمومی، کمترین اختلاف در کشورهای اسکاندیناوی (فنلاند، ایسلند و دانمارک) مشاهده می‌شود، افزود: دراین کشورهر دو گروه دریافتی تقریبا برابری دارند، همچنین نسبت حقوق و دستمزد پزشک عمومی و متخصص به پرستار بین کشورهای پیشرفته دنیا یعنی OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) حدود دو تا سه برابر است. در این کشورها به علت سیستم‌های مالیاتی پیش‌رونده و همچنین دیگر سیاست‌های ضداختلاف طبقاتی سعی می‌شود تفاوت درآمدی بین کادر پزشکی و همچنین دیگر اقشار جامعه تا جای ممکن گسترش نیابد و این امر از ایجاد نارضایتی در محیط کار و عواقب بعدی آن مانند مهاجرت جلوگیری می‌کند. بیشترین دریافتی‌ها در این مطالعه مربوط به کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا، اتریش و آلمان است که ازجمله کشورهای مهاجرپذیر از کشورهای درحال‌توسعه نظیر ایران، در حوزه علوم‌پزشکی هستند. در مجموع، این گزارش مؤید آن است که شکاف درآمدی بین پزشکان متخصص و عمومی، پرستاران و پیراپزشکان در اغلب کشورها حدود دو الی سه برابر است.

دالوندی با اشاره به مزیت ها و چالش های طرح پزشک خانواده، گفت: صرف نظر از هزینه رایگان نسبی درمان سطح یک ( ویزیت- دارو)، زیر ذره بین قرارگرفتن سلامت خانوارهای تحت پوشش، شناسایی اکثر بیماران دیابتی و فشارخون به عنوان ام المراض ، برقراری طرح های مراقبتی متناسب با نیاز جمعیت تحت پوشش، حذف بده و بستان مالی بین پزشک و بیمار از جمله مزایای طرح پزشک خانواده در مازندران است که توانست طبق بررسی پیامکی رضایت 98 درصد از جمعیت بیمار مراجعه کننده به این پزشکان را به دنبال داشته باشد.

وی یادآور شد: با این وجود نبود سامانه پرونده الکترونیکی، نداشتن ردیف اعتباری پایدار در قانون بودجه، عدم برخورداری از زمانبندی برای اجرای بندهای 12 گانه این طرح، تاخیر چندین ماهه در پرداختی به پزشکان ، ضعف اطلاع رسانی و ناآشنایی خدمات گیرندگان از وظایف پزشک و بیمار این برنامه محوری را در مازندران با چالش مواجه کرد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بررسی طرح سرانه اظهار داشت: در طرح سرانه به ازای تعداد افراد تحت پوشش سرانه پرداخت می‌شود. مثلاً به ازای هر نفر تحت پوشش پزشک خانواده به وی پرداخت ثابتی انجام می‌گردد. در قبال این پرداخت وی موظف به ارائه خدمات پیشگیری، درمانی و توان‌بخشی بر اساس بسته خدمتی مورد توافق است و چون معمولاً هزینه‌های درمان برای خود ارائه‌کننده خدمت نیز بالاتر است توجه وی به پیشگیری نیز بیشتر خواهد بود. این روش معمولاً با کاهش هزینه در کل همراه است.

وی با بیان این که در طرح سرانه از دریافتی ارائه‌کننده خدمت کاسته نمی‌شود بلکه حتی ممکن است پرداخت به وی افزایش یابد، تاکید کرد: این طرح باعث ایجاد انگیزه برای ارائه خدمات پیشگیری، زمینه‌سازی برای نظام ارجاع و سطح‌بندی خدمات، حذف انگیزه اقتصادی برای ارائه بیش‌ازحد خدمات و ایجاد انگیزه برای خدمات هزینه اثربخش، با توجه به تجمیع بیماران و افراد سالم و ارائه سرانه ثابت برای همه آن‌ها نوعی تجمیع ریسک رخ می‌دهد و همچنین ممکن است کیفیت خدمات افت نماید. برای جلوگیری از این امر می‌توان این امکان را قرارداد که بیمار بتواند هر 3 ماه پزشک خانواده خود را عوض کند. روش پرداخت سرانه برای طرح پزشک خانواده در ایران در نظر گرفته‌شده است.

دالوندی با اشاره به این که روش فیکس پیمنت یا پرداخت حقوق به ازای ساعات مشخص کار، بهترین روش برای  پرداخت در نظام سلامت است، تصریح کرد: دولت می تواند همراه با تورم سالانه افزایش حقوق متناسب با آن را در نظر بگیرد ما در کلیه امور خدمات پزشکی به دو عنصر اساسی کار سنجی عمومی وتخصصی  و زمان سنجی باید بها دهیم. هیچ دیسیپلینی مقدم بر دیگری در تیم سلامت نیست و هر کدام ارزش های خاص خود را دارند .

وی مبنای پرداخت حقوق ثابت را بر مبنای زمان دانست و اظهار داشت: در این روش مبلغ پرداختی بر اساس دوره زمانی (هفتگی یا ماهانه) در نظر می گیرند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه عمده انتقاد به این روش فقدان اثر انگیزشی آن برای ارائه‌کنندگان خدمات است، افزود: در این روش بین افراد پرتلاش و کم تلاش در دریافت حقوق تفاوت معناداری وجود ندارد. انجام کار به میزان بسیار محدود توسط درمانگران، کمیت و کیفیت پایین خدمات، طولانی شدن زمان ویزیت برای هر بیمارکه البته با تعیین استاندارد ها و پروتکل های بهداشتی درمانی مثل حداقل ویزیت،تعداد عمل ها  و..... می توان انها را مرتفع نمود از دیگر آثار این روش به شمار می رود.

وی فواید روش فیکس پیمنت را اینگونه برشمرد: مهمترین اثر نظام پرداخت فیکس پیمنت، قطع ارتباط مالی بیمار با پزشک معالج است که کاهش انگیزه های مالی در پزشک ایجاد می کند و پزشک مدت زمان بیشتری برای معاینات در نظر گرفته و همچنین پزشک عدم تمایل به ویزیت بیماران بیشتر در مدت زمان کمترمی کند.

دالوندی خاطر نشان کرد: با روش فیکس پیمنت  تمایل به ارائه تقاضاهای القایی از بین رفته و پزشکان دقت بیشتری در ویزیت های می کنند بنابراین کیفیت خدمات درمانی افزایش پیدا کرده و نگاه کالا محورانه و ابزاری به بیمار از بین رفته  به منشور حقوق بیماران احترام گذاشته می شود.

وی با بیان این که فیکس پیمنت کردن حقوق و مزایا باعث افزایش منابع مالی وزارت بهداشت می شود، یادآور شد: با اجرای این طرح امکان اجرای گایدلاین ها و پروتکل های درمانی در جهت استاندارد سازی خدمات پزشکی و پرستاری انجام خواهد شد و زیرمیزی‌ها و فساد موجود  کاهش یافته و افزایش و بازگشت  شأن جامعه پزشکی با حذف تعرفه‌ها به همراه خواهد داشت.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تاکید بر این که با فیکس پیمنت کردن حقوق و مزایا می توان از خدمات موثر سایر تیم سلامت ، نه صرفا در امد به تبع پزشک بهره مند شد، گفت: قرار دادن حقوق متوسط کشوری بعنوان پایه پرداخت وایجاد ضرایب به تبع آن و افزایش انگیزه های انترن ها، رزیدنت ها و خاصه پرستاران جهت مشارکت بیشتر، ایجاد عدالت در پرداخت بر اساس سطح تحصیل ، ارزش نسبی کار و سنجش ان در طیف زمانی مشخص می تواند از مزایای فیکس پیمنت کردن حقوق و مزایا باشد.

وی با اشاره به این که فیکس پیمنت کردن حقوق باعث توجه جدی تر به آموزش در علوم پزشکی عمومی و پرستاری کارشناسی و امکان انتزاع مجدد درمان از آموزش شود، خاطر نشان کرد: این مهم بهمچنین می تواند باعث تقویت و باز تعریف و پوشش بیمه ای مناسب،  توجه به بیماران کم بضاعت در بخش های اموزشی و جبران بخشی از هزینه خدمات انها، حفظ پایداری پزشکان با ضریب های استانی خاص، امکان پذیری حضور پزشکان و پرستاران در سطوح اول و سوم سلامت و بولد نکردن درمان صرف در نظام سلامت، استقلال حرفه ای و رضایت شغلی و  فرصت ایجاد انتخاب به بیماران در بخش های اموزشی و غیر اموزشی شود.

 

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
1.5

1 نظر در مطلب "فیکس پیمنت (حقوق ثابت)، پیشنهاد جامعه پرستاری برای نظام سلامت / مهمترین اثر نظام پرداخت فیکس پیمنت، قطع ارتباط مالی بیمار با پزشک است" ثبت شده است

فرشاد, 1398/03/22 01:45 ق.ظ

باسلام. پیشنهاد دکتر دالوندی کاملا کارشناسی شده و علمی میباشد و حمایت از این پیشنهاد نشان از حرکت نظام سلامت بسوی عدالت است. اگر دکتر نمکی خواهان تحول نظام سلامت هست باید به دلسوزان گوش فرادهد تا ایران اسلامی آبرومندانه قله های پیشرفت و ترقی رو فتح کند.

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
arab xnxx sex xnxx videos arab xnxxwap esperanza gomes actris porno colombiana harte lesbenpornos telugu short film sex videos video de sexe bokepalam xvideos
gebze escort
ankara escort
ankara escort
kusadasi escort
Ümraniye Evden Eve Nakliyat böcek ilaçlama erkek kol saati
izmir üniversiteli escort bornova escort izmir escort partner buca escort Alanya escort bayanlar konyaaltı escort konyaaltı escort lara escort Eryaman escort etlik escort
Xnxx Porn Hd porno escort ankara
raf sistemleri
tempobet