دات نت نیوک

پرسش و پاسخ های قانون ارتقا بهره وری

س. ازچه ماهي قانون ارتقاءاجراءونحوه ساعت كارمحاسبه ميگردد؟آيامكتوب به دانشگاههاارسال خواهدشد؟
آخرين مهلت تعيين شده براي اجراي قانون ازابتداي شهريورماه وحداكثرازابتداي مهرماه مي باشدو اين موضوع طي نامه شماره667/100 مورخ 11/5/90 ازسوي مقام عالي وزارت به كليه دانشگاههاابلاغ شده است.
 
س. قانون مذكورجهت واحدهايي ماننددرمانگاههاي تخصصي وعمومي بيمارستانها،آنژيوگرافي،درمانگاه ديابت وتالاسمي ... چگونه محاسبه مي شود؟
بر اساس مفادماده يك آئين نامه اجرايي شاغلين باليني رشته بهداشتي ودرماني كه دربيمارستانها ومراكزدرماني شبانه روزي به صورت مستقيم به بيماران ارائه خدمت ميدهندميتوانندازمزاياي قانون مذكوربهره مندشوند.بنابراين به كليه بخشهاودرمانگاههاي بيمارستانهاتعلق ميگيرد .اماشاغلين درمانگاههايي كه درداخل بيمارستان نيستندوفعاليت آنهابه صورت شبانه روزي نميباشدمشمول قانون مذكورنمي باشند.
 
س. اساساًقانوني براي استراحت پرسنل درماني درشيفت شب داريم؟اگرداريم اشاره شود؟
هيچگاه قانوني جهت استراحت درشيفت شب وجودنداشته است.
 
س. آيااين قانون دربيمارستانهاي خصوصي نيزلازم الاجرااست؟
براساس اين قانون كليه بيمارستانهاي دولتي وخصوصي تابع اين قانون ميباشند و درصورتي كه كاركنان تمايل به استفاده ازاين قانون باشند و تعهدنامه مربوطه راتكميل نمايند ميتوانند از اين قانون بهره مند گردند.
 
س. تعيين ساعت كاري صبح و شب به صورت يكسان الزامي است يا خير؟
تعيين و تنظيم ساعت كارمشمولين قانون ارتقاء بهره وري برابر مفادقانون و آئين نامه اجرايي و دستورالعمل ابلاغي به بيمارستانها صورت مي پذيرد. اما اگرمنظورشب كاري است،مبناي شب كاري ازساعت 7/5عصر تا  5/7 صبح  روزبعدمي باشد.
 
س. آيا سقف ساعت كاري 44 ساعت درهفته براي نيروهاي ستادي رعايت ميشود كه درسيستم پرستاري اعمال گردد؟
 
رعايت سقف ساعت كاري 44 ساعت درهفته براي كليه دستگاههاي اجرائي الزامي است .
 

س. آيا نيروهاي طرحي نيز شامل قانون ارتقاء بهره وري مي باشند؟ بلي

 

 

 .سآيا يك ساعت تعويض شيفت جزء ساعت كار محاسبه مي گردد؟ بلي

 

س. تكليف بهياران جهت اجراي اين قانون چيست ؟

بهياران شاغل درمحيطهاي مشمول قانون ارتقا بهره وري مشمول اين قانون قراردارند.

 

 س.آيا قانون مذكور مشمول پرسنل قرارداد ساعتي نيز مي شود؟

درآئين نامه اداري و استخدامي نحوه انعقاد قرارداد ساعتي با افراد پيش بيني نشده است. بنابراين سوال مذكور فاقدوجاهت قانوني مي باشد.

 

 

س.در آزمون استخدامی که در اسفند سال 89 برگزار شد قرار بر این بود که پرستاران استخدام شده برای

 

اجرای قانون کاهش ساعت کاری و ارتقای بهره وری به بیمارستانها تزریق شوند ولی در استان قزوین نقشه طور دیگری طراحی شده! در بزرگترین بیمارستان دانشگاهی این استان که تازه تاسیس بود و حدود بهمن ماه افتتاح میشود! ردیف بیش از 90 درصد پرستاران جدیدالاستخدام برای این بیمارستان که هنوز افتتاح نشده در نظر گرفته شده است! بیشتر این پرستاران بطور موقت به سایر بیمارستانها فرستاده شده اند تا بعد از افتتاح آن بیمارستان به آنجا منتقل شوند.در حکم این افراد این مطلب نوشته شده: ردیف بیمارستان ولایت مامور در بیمارستان....< (پرستار نگران)

طبق قانون مجوز استخدامي اخير براي اجرايي شدن قانون ارتقاء بهره‌وري بوده است و آن بيمارستان مي‌بايست براساس چارت تشكيلاتي، نيروهاي خود را از طريق آزمون استخدامي ديگر وزارت بهداشت جذب مي‌نموده است.
 
س.به نظر می رسد این قانون هیچ تاثیر به سزایی در ساعات کاری فیکسی ها ندارد ،چرا که مثلا در دانشگاه ما قبلا 176 ساعت کاری در ماه داشتیم که تعطیلات از ان کم میشد و ساعات کاری ماهانه محسوب میشد ولی الان با احتساب 191 ساعت کاری در ماه ،با همه ی این محاسبات ،اگر در یک ماه هیچ تعطیلی نداشته باشیم فقط 2 شیفت نسبت به قبل کم شده است در صورتی که اگر با همان 176 ساعت کاری در ماه این قانون محاسبه میشد ،ساعات کاری ماهانه متعادل تر میشد . پس میبینیم که این قانون خیلی تفاوتی برای پرستاران فیکسی نداشته است. (یک پرستار شیفت صبح)
قبلاً موظفي هر فرد نيز 44 ساعت در هفته بوده ولي به طور سليقه‌اي و قانوني متغير بين 176 الي 192 ساعت اجرا مي‌شده است. طبق قانون ارتقاء بهره‌وري موظفي هر فرد 44 ساعت در هفته است ولي با امتيازات ويژه از قبيل اعمال ضريب 5/1 به شيفت‌هاي شب و تعطيل، كسر ساعت كاري نشاي از سنوات، صعوبت كار و شيفت در گردش به طوري‌كه حداقل 5/2 ساعت و حداكثر 8 ساعت از موظفي هر فرد كسر خواهد شد.
 
س.آیا در این قانون برای سرپرستاران که مسئولیت کامل یک بخش از نطر نیرو ، تجهیزات، آموزش و هزاران مسئولیت دیگر را به عهده دارد مزیتی در نظر گرفته شده است ؟ (یک سرپرستار)
براساس ماده 4 دستورالعمل كسر ساعت كار كاركنان باليني قانون ارتقاء بهره‌وري با مشاغل مديران و روساي پرستاري، سوپروايزرها و سرپرستاران كه از جمله رشته‌هاي شغلي پرستاري محسوب مي‌شوند علاوه بر كاهش ساعت كاري ناشي از سنوات و شيفت در گردش حداكثر از 2 ساعت كاهش ساعت كار در جدول صعوبت كار استفاده خواهند نمود.
 
س.با سلام و خسته نباشید از اجرای قانون ارتقا بهره وری در مرکز اورزانس 115تهران هیچ خبری نیست لطفا برای مدیران محترم این اداره دولتی دستور صریح اجرای این قانون را ارسال فرمایید. با تشکر (حسین مرادیان نسب)
در اورژانس 115 به علت اين‌كه شيفت‌ها به صورت 24 ساعته مي‌باشد و از طرفي طبق ماده 5 قانون ارتقاء بهره‌وري شيفت بيش از 12 ساعت متوالي ممنوع مي‌باشد؛ سازمان نظام پرستاري كشور در حال پي‌گيري جدي اين مشكل است و به محض حصول نتيجه به اطلاع همكاران محترم در فوريت‌هاي پزشكي رسانده خواهد شد.
 
س.با سلام و خسته نباشید عرض به حضورتون شروع این قانون رو از کارگزینی ها که میپرسیم ابدآ اطلاعی نداشته و به هیچ وجه به اجرای آن خوشبین نیستند .آیا قانون فوق در دانشگاهی تا بحال اجرا گردیده ؟ کی و کجا ؟ متشکرم(محمودرضا
مطمئن هستيد كه از كارگزيني پرسيده‌ايد؟! دستورالعمل و آيين‌نامه اجرايي قانون ارتقاء بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت براي تمامي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ارسال شده است؛ در حال حاضر اين قانون در بيش از 90% دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور در حال اجرا است. به عنوان مثال: دانشگاه‌هاي علوم پزشكي استان كردستان، همدان، خوزستان، تبريز، شيراز و ...
 
س.سلام من تازه در بیمارستان طالقانی تبریز شروع بکار کرده ام می گویند مطابق قانون جدید شما باید 10 شیفت شب (2×10 شیفت ) و 6 شیفت عصر ( جمعا 26 شیفت )باید داشته باشید و محاسبه 3 شیفت برای هر شبکاری مخصوص نیروهای قدیمی است لطفا توضیح بفرمایید. (ویدا)
در هيچ جاي آيين‌نامه اجرايي قانون ارتقاء بهره‌وري، اينكه چه كسي و به چه تعداد شيفت دهد، قيد نشده است، احتمالاً توافق داخلي بيمارستان است! و البته شما مي‌توانيد مازاد آن را به صورت اضافه كار دريافت نماييد.
 
س.من سرپرستار یک بخش اورژانس در حومه تهران هستم و با قانون بهره وری شیفتها و اضافه کاری ماه شهریور و مرداد پرسنل زیر مجموعه ام را محاسبه کردم ... پرسنل 28 سال سابقه بخش ما که شیفتهای صبح و عصر می آید نه تنها این روش محاسبه برایش مفید نبود که اگر اضافه کار نداشته باشه تقریبا به ضررش است !
موظفي پرسنلي با 5/28 سال سابقه كار 36 ساعت در هفته مي‌باشد. (اگر ايشان 2 تا شيفت شب در هفته داشته باشد 2 ساعت اضافه دارند) به عبارتي موظفي ايشان 156 ساعت در ماه مي‌باشذ. اين در حالي است كه شيفت‌هاي عصر و تعطيل وي محاسبه نگرديده است. پس چه طور ممكن است، قانون ارتقاء بهره‌وري به ضرر ايشان باشد؟!
 
س.ما تکنسین های(پرستار وزیر گروه آن) شاغل در اورژانس 115 فارس خواهان اجرای طرح ارتقای بهره وری هستیم اما تاکنون اجرا نشده و مدیران دانشگاه اعلام می کنند که شامل حال این گروه از پرستاران نمی شود. خواهشمندم ما را راهنمایی کنید که از چه طریق باید پیگیری کنیم. (آرمان)
طبق ماده يك آيين نامه اجرايي قانون ارتقاء بهره‌وري مشمولين اين قانون عبارتند از: پرستاران، بهياران، كمك‌بهياران، ماماها، پزشكان، كاردان و كارشناس‌هاي اتاق عمل و هوشبري و شاغلين رشته شغلي فوريت‌هاي پزشكي مي‌باشد. اما همانگونه كه قبلاً گفته شد؛ به علت اينكه شيفت‌هاي پرسنل فوريت‌هاي پزشكي بيش از 12 ساعت (24 ساعت) مي‌باشد و اين در حالي است كه طبق قانون ارتقاء بهره‌وري، شيفت بيش از 12 ساعت ممنوع مي‌باشد. البته سازمان نظام پرستاري در حال پي‌گيري جدي، جهت حل اين مشكل است و به محض حصول نتيجه به اطلاع همكاران محترم اورژانس 115 رسانده خواهد شد.