دات نت نیوک
جمعه 13 مرداد 1396
تعداد بازدید: 346
تعداد نظرات: 0

نگرانی جامعه پرستاری از اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی

نگرانی جامعه پرستاری از اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی

رئیس هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان عنوان کرد؛

نگرانی جامعه پرستاری از اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی

آيين نامه «تربیت پرستار بیمارستانی» يك عقب گرد ۵۰ ساله در نظام آموزش پرستاري محسوب مي‌شود كه با روند رو به رشد علوم سلامت و تخصصی‌تر شدن خدمات سلامت همخوانی ندارد. چنین طرحی موجب نگرانی و التهاب شدید جامعه پرستاری اعم از پرستاران، اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، عباس اسکندری به دلایل انتقاد از این طرح اشاره کرد و گفت: بیمارستان‌ها در حال حاضر واجد کادر علمی لازم برای آموزش نیروی پرستاری، استانداردهای ساختاری و امکانات آموزشی مناسب نیستند و با اجرایی شدن این طرح نه تنها ارائه خدمات به بیماران آسیب می‌بیند بلکه افت شدید کیفیت آموزش پرستاری را نیز به دنبال خواهد داشت.

رئیس هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان بابیان اینکه این طرح فاقد پشتیبانی کارشناسی است، ادامه داد: در تدوین این طرح نه تنها از نظر صاحب‌نظران پرستاری استفاده نشده، بلکه از نظر مشورتی نهادهای پرستاری مانند برد پرستاری، شورای عالی نظام پرستاری و سازمان نظام پرستاری نیز استفاده نشده است که در نهایت سلامت و ایمنی بیماران و امنیت جامعه را به مخاطره می‌اندازد.

وی اضافه کرد: با این طرح منزلت و ارزش حرفه پرستاری خدشه‌دار و روند توسعه حرفه‌ای گری و هویت‌یابی با چالش مواجه می‌شود. این طرح گرچه ظاهراً پیامد دغدغه کمبود پرستار است، اما نه تنها مشکل کمبود را حل نمی‌کند بلکه باعث افت جایگاه اجتماعی حرفه و کاهش تمایل دانشجویان برای ورود به این حرفه می‌شود.

اسکندری تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از دانش‌آموختگان رشته پرستاری به علت کمبود جاذبه‌های شغلی و توزیع نامناسب دانش‌آموختگان در مناطق مختلف کشور بیکار بوده و به علت چارت‌های قدیمی و محدود بودن استخدام مشکلاتِ جذب به‌مراتب بیشتر از مشکل کمبود نیروی انسانی پرستار است.

رئیس هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان افزود: این طرح با قوانین مصوب مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه نهادهای مجاز برای فعالیت در امر پذیرش و آموزش دانشجو مغایرت دارد و به نظر می‌رسد تولید نیروی انسانی ارزان، کم مهارت و مطیع عامل اصلی در پشت پرده این طرح باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به این موارد هیئت مدیره نظام پرستاری اصفهان به نمایندگی از جامعه بزرگ پرستای استان همگام با نظام پرستاری کشور، خواستار توقف فوری این طرح است که به نوعی باعث تضییع حقوق بیماران در دریافت خدمات پرستاری با کیفیت و علمی می شود.

تصاویر
  • نگرانی جامعه پرستاری از اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی