1401/09/02١٥:٢٣

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری:

ما خواستار اجرای سریع و کامل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هستیم/ دستگاه‌ها باید پاسخ‌گو‌ی پرستاران باشند

ما خواستار اجرای سریع و  کامل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هستیم/ دستگاه‌ها باید پاسخ‌گو‌ی پرستاران باشند

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: علیرغم این که دستورالعمل‌های اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از تیرماه ابلاغ شده است، اما عملاً شاهد این مسئله هستیم که اقدام اجرایی مناسبی صورت نگرفته است.

شمس الدین شمسی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری در آستانه روز پرستار اظهار کرد: دو سال از تأکید و دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری می‌گذرد اما عملاً شاهد این مسئله هستیم که اقدام اجرایی مناسبی صورت نگرفته است که جای تأسف دارد.

وی افزود: من به نوبه خودم اقدام شرمساری می‌کنم و نمی‌دانم مسئولین مربوطه چگونه پاسخگوی جامعه پرستاری و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خواهند بود.

وی ادامه داد: علیرغم این که دستورالعمل‌های اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از تیرماه ابلاغ شده است؛ بررسی‌های میدانی ما نشان می‌دهد که هنوز خدمات پرستاری درHIS ها ثبت نشده است و نسبت به اجرای دستورالعمل رسیدگی به اسناد اقدام نشده است.

وی گفت: سوال ما از مسئولین وزارت بهداشت و درمان این است که چرا این دستورالعمل‌ها اجرایی نشده؛ در حالی که همه این قوانین و دستورالعمل‌ها مصوب شده است.

شمسی بیان کرد: برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بودجه در نظر گرفته شده اما سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌کند که بودجه ندارد و آن را تخصیص نمی‌دهد. مسئولیت عدم اجرای قوانین در حوزه پرستاری، برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی است و این دستگاه‌ها باید پاسخگوی نارضایتی پرستاران از وضعیت موجود باشند.

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: اگر التهاب و اعتراضی در 10 روز آینده در جامعه پرستاری رخ بدهد مسئولین سه دستگاه ذکرشده، باید پاسخگوی این اعتراضات باشند. علیرغم اینکه مقام معظم رهبری فرموده‌اند با پرستاران نباید مانند کارگران فصلی برخورد شود اما 15 هزار نیروی پرستاری که در دوران کرونا نیز در حال خدمت بودند اخراج شده‌اند.

وی با بیان این‌که در آستانه روز پرستار، بسیاری از پرستاران تعرفه خدمات را دریافت نکرده‌اند و بودجه تخصیص داده شده نیز کافی نبوده است؛ خاطرنشان کرد: ما خواستار اجرای سریع، کامل و بدون چون و چرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری هستیم زیرا جامعه پرستاری از وعده‌های داده شده خسته شده است.

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: سازمان نظام پرستاری باید در تمام جلسات مربوط به اجرای قانون حضور داشته باشد اما در بسیاری از جاها بدون حضور نمایندگان این سازمان، اقدام به برگزاری جلسه و تدوین دستورالعمل می‌کنند.

وی معضل جذب نیروهای انسانی را از دیگر مشکلات حوزه پرستاری عنوان و تصریح کرد: نیروهای طرحی که اخراج شده‌اند باید به شغل خود بازگردند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: