1401/11/12١٣:٣٣

هشدار سازمان نظام پرستاری به وزارت بهداشت: ادامه روندها سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد

هشدار سازمان نظام پرستاری به وزارت بهداشت: ادامه روندها سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد

سازمان نظام پرستاری در بیانیه‌ای به وزارت بهداشت و مسئولان ذی‌ربط نسبت به روندهای موجود در توجه به مسائل و مشکلات جامعه پرستاری، از جمله قوانین بهره‌وری و تعرفه‌‎گذاری و نیز مجوزهای استخدامی گروه پرستاری هشدار داد و اعلام کرد: ادامه روندها نه تنها مغایر با حقوق مردم در دسترسی به خدمات کافی و کیفی پرستاری است، بلکه باعث نارضایتی و کاهش انگیزش روزافزون با ارزش‌ترین نیروهای نظام سلامت را به دنبال دارد و سلامت جامعه را به مخاطره انداخته و به نارضایتی عمومی مردم هم دامن می‌زند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری؛ اجلاسیه مشترک اعضای شورای عالی نظام پرستاری و روسای هیئت مدیره سراسر کشور با حضور دکتر محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، شمس الدین شمسی رئیس شورای ، دکتر عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت، دکتر مداح مادر پرستاری نوین ایران و اعضای شورای عالی و هیئت مدیره‌های این سازمان برگزار شد و در انتهای این اجلاس بیانه ای در خصوص مطالبات  جامعه پرستاری قرائت شد. 

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

حمد و سپاس خداوندی را که توفیق خدمت به جامعه شریف بزرگ پرستاری و مردم عزیز ایران اسلامی را به ما عطا فرمود. اینک در نیمه سال دوم خدمتگزاری خویش وظیفه خود می‌دانیم ضمن قدردانی از تلاش‌های خالصانه و ایثارگرانه جامعه خدوم پرستاری به ویژه در دوران پاندمی کرونا برای پاسداری  از سلامت جامعه به رغم نامهربانی، بی مهری‌ها و خلف وعده‌های برخی از مسئولان، گزارش مختصری از فعالیت‌های منتصبین، چالش‌های پیش‌رو را به محضر جامعه شریف پرستاری ارائه دهیم.
پرستاران عزیز، منتصبین شما از ابتدای دوره پنجم، سرلوحه قرار دادن شعار هویت، رفاه و همدلی با اتکا به عنایت خداوند متعال و با برنامه ای جامع در جهت ارتقاء جایگاه حرفه ای، بهبود معیشت و انسجام اتحاد جامعه پرستاری تلاش نمودند و مواردی چون پیاده‌سازی قانون فراموش شده تعرفه‌گذاری، اصلاح معضل کمبود نیروی پرستاری و کاهش شکاف درآمدی در نظام سلامت را در اولویت برنامه کاری خود قرار دادند به توفیق‌های بزرگی نیز دست یافتند که اهم آنها عبارتند از:
 
1- قانون به محاق رفته تعرفه خدمات پرستاری پس از ۱۴سال مسکوت ماندن با پیگیری سازمان شما، به ایستگاه اجرا رسید و در دستور کار وزارت بهداشت و دولت محترم قرار گرفت.  یکی از موانع بزرگ اجرایی این قانون، تامین منابع مالی است که با تلاش سازمان، بودجه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای پرداخت در سال ۱۴۰۱ تامین شد و به منظور پایدار شدن منبع مالی آن در سرانه سلامت سال ۱۴۰۲ لحاظ شد. 
 
2-  در ابتدای دوره با پیگیری سازمان، فوق‌العاده ویژه برای پرستاران اجرایی شد و همه کادر نظام سلامت از این مزایا برخوردار شدند.
 
3-  برای رفع معزل کمبود نیروی انسانی پرستاری پیگیری‌های فراوان صورت گرفت و در طی سالیان اخیر مجوزهای استخدامی متعددی صادر شده و پرستاران زیادی استخدام شدند.
 
4-  با توجه به ضرورت توانمندسازی هیئت‌مدیره‌ها، سازمان سعی کرد در حد توان از هیئت مدیره به ویژه هیئت‌های تازه تاسیس حمایت کند.
 
5- اقدامات متعدد در دوره فرهنگی شامل برگزاری جشنواره‌های فرهنگی ورزشی و دانشجویی صورت گرفته است.
 
6-  برگزاری دوره‌های متعدد آموزشی و.... و مهارتی به منظور توانمندسازی جامعه پرستاری صورت گرفت. به رغم تلاش‌های بی‌وقفه سازمان و هیئت‌مدیره‌ها در محورهای فوق و سایر عرصه‌ها به منظور اعتلای حرفه‌ای و برطرف کردن موانع خدمتی پرستاران موانع زیادی در مسیر تحقق اهداف عالیه سازمان وجود دارد و در برخی از عرصه‌ها چالش‌های زیادی حرکت شتابان سازمان را تحت‌الشعاع قرار داده است و باعث ناخشنودی اعضای شورای عالی، رؤسا، هیئت‌مدیره‌ها و بدنه جامعه پرستاری از وضعیت موجود شده است.
 
 
اجرای سلیقه‌ای قوانین مانند قانون بهره‌وری نیروی انسانی با برداشت‌های ناصواب و مغایر با روح این قانون توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی باعث نارضایتی شدید پرستاران شده است، تفسیرهای شخصی و رفتار دوگانه با این قانون باعث شده علی‌رغم کمبود نیرو، با نیروهای دو جا کار پرستار برخورد صورت گیرد و این افراد از شمول قانون بهره‌وری خارج شوند، در حالیکه رده‌های دیگر نظام سلامت علی‌رغم تمام‌وقتی، دوجا کار و چند جا کار باشند.
 
سیاست‌های اتخاذ شده توسط وزارت بهداشت در خصوص اجرای قانون تعرفه گذاری مورد قبول سازمان نظام پرستاری نبوده و سازمان با توجه به فرامین صریح مقام معظم رهبری پیگیر اجرای بدون کم و کاست و مطابق با مرّ قانون است و اعتقاد دارد این نحوه پرداخت نه تنها شکاف در آمدی را افزایش داده، بلکه با روح قانون هم در تناقض است و هدف هویت‌بخشی و تقویت استقلال حرفه‌ای را محقق نمی‌سازد. روند پرداخت‌ها و تعلل در آن هم با توجه به نبود بودجه و اعتبارات برای پرستاران باورپذیر نیست، زیرا برداشت سقف حقوق‌های بالا و کارانه‌های چند ده میلیونی را شاهد هستند. در خصوص کمبود نیروی انسانی گروه پرستاری به رغم جانفشانی پرستاران در دوران کرونا استفاده فصلی از نیروهای تمدید طرح و قراردادی ۸۹ روزه و خانه‌نشین کردن آن‌ها پس از فروکش کردن مو‌ج‌های سنگین کرونا خلاف وعده‌های قبلی وزارت و تشدید کننده بحران کمبود نیرو و فرسایش پرستاران است و وضعیت نسبت نیروی انسانی گروه پرستاری به جمعیت و تخت در سال‌های اخیر روند نزولی داشته و از استانداردهای موجود فاصله زیادی گرفته است و به رغم تلاش‌های سازمان، موانع و اختلاف سلیقه‌ها مانع رسیدن به هدف استانداردسازی کمی و کیفی نیروی انسانی پرستاری شده است.
با توجه به موارد پیش گفته شده؛ شورای عالی سازمان و اعضای رؤسای هیئت‌مدیره‌های سراسر کشور مراتب ناخشنودی و اعتراض خود را نسبت به روندهایی در خصوص قوانین بهره‌وری و تعرفه گذاری مجوزهای استخدامی گروه پرستاری اعلام می‌نماید و به مسئولان ذی‌ربط در وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها هشدار می‌دهد ادامه روندها نه تنها مغایر با حقوق مردم در دسترسی به خدمات کافی و کیفی پرستاری است، بلکه باعث نارضایتی و کاهش انگیزش روزافزون با ارزش‌ترین نیروهای نظام سلامت را به دنبال دارد و سلامت جامعه را به مخاطره انداخته و به نارضایتی عمومی مردم هم دامن می‌زند.
 
در پایان، شورای عالی نظام پرستاری و رؤسای هیئت‌مدیره‌های سازمان با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و عنایت ویژه ریاست محترم جمهوری به مسائل و رفع موانع خدمتی جامعه پرستاری از مسئولان ذی‌ربط در نهادهای اجرایی و نظارتی درخواست عاجل دارد اجرای کامل و بدون کم و کاست قوانین مربوط به پرستاری و استخدام کافی نیروهای گروه پرستاری و به کارگیری مجدد نیروهای طرحی، تمدید طرح و قرارداد ۸۹ روزه خانه‌نشین شده و عنایت ویژه به اجرایی شدن فوق‌العاده خاص برای جامعه پرستاری اندکی از زخم‌های این قشر دلسوز و علمی نظام سلامت را التیام بخشند.
 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: