1402/03/17١٦:١٦

عضو شورای عالی نظام پرستاری:

برای صیانت از حقوق بیماران نباید دوره بهیاری احیاء شود

برای صیانت از حقوق بیماران نباید دوره بهیاری احیاء شود

عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور گفت: افرادی که با احیای دوره بهیاری بیشتر از همه آسیب می‌بیند، مردم و بیماران هستند؛ بنابراین برای صیانت از حقوق مردم و حفظ سلامت آن‌ها نباید دوباره دوره بهیاری احیای شود.

علی‌اکبر ویسی عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پرستاری با اشاره به برخی اخبار مبنی بر احیای دوره بهیاری از سوی وزارت بهداشت، گفت: احیای دوباره دوره بهیاری یک بازگشت به عقب است. در حالی که تمام دنیا به سمت ارتقاء و تخصصی شدن علوم پیش می‌روند، ما با برگشت به عقب، به هویت و جایگاه پرستاری و از همه مهمتر به بیمار آسیب وارد می‌کنیم.

وی ادامه داد: کار پرستاری یک کار تخصصی و علمی است و ما می‌بینیم که همکارانی که به صورت بهیار و به هر شکلی از قدیم بودند و یا در حال فعالیت هستند، تقریباً امور و کارهایی که در حوزه و شرح وظایف پرستاری است را انجام می‌دهند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری تصریح کرد: بنابراین با احیای دوباره دوره بهیاری، قسمت‌هایی از شرح وظایف و عملکرد حرفه‌ای پرستاری را به شکلی در اختیار افرادی قرار می‌دهیم که با تمام احترامی که برای آن‌ها قائل هستیم، افرادی هستند که دوره‌های آموزش‌های آکادمیک را نگذرانده‌اند و در شرایط خاص ممکن است بعضی از اعمال و پروستیژن‌ها را به شکل صحیح و مناسب انجام ندهند.

ویسی ادامه داد: افرادی که با احیای دوره بهیاری بیشتر از همه آسیب می‌بیند، مردم و بیماران هستند؛ بنابراین برای صیانت از حقوق مردم و حفظ سلامت آن‌ها نباید دوباره دوره بهیاری احیای شود.

وی اضافه کرد: اگر بحث کمبود نیروی پرستاری مطرح است، اکنون فارغ‌التحصیلان زیادی هستند که در نوبت جذب و استخدام قرار دارند. اگرشرایط را برای جذب و به‌‌کارگیری این‌ها مهیا کنیم،بسیاریب از مشکلات در مراکز درمانی حل و فصل خواهد شد.

عضو شورای عالی نظام پرستاری درباره مهاجرت پرستاران نیز، گفت: زمانی که ما نتوانیم در کشور خودمان جذابیتی برای ادامه فعالیت ایجاد کنیم و پرستاران نتوانند مشکلات مالی و معیشتی خود را در داخل کشور برطرف کنند، به مهاجرت روی می‌آورند.

وی ادامه داد: اگر شرایط در داخل کشور مهیا باشد، پرستاران فعال در کشور تمایلی به مهاجرت ندارند و ترجیح می‌دهند در داخل کشور و به مردم خودمان خدمت کنند، اما برای کار، نیازمند حداقل‌هایی هستند که باید برای آن‌ها تأمین شود.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: